Pětadvacátý výstup na Mount Everest. Nepálský šerpa Kami Rita překonal vlastní rekord

Rekordní 25. výstup na Mount Everest má za sebou nepálský šerpa Kami Rita. Překonal tak vlastní rekord. Na nejvyšší vrchol světa vystoupal spolu s 11 kolegy. Byla to vůbec první letošní skupina, která tam vyrazila. Měli za úkol opravit provazy a ledové cesty, které budou později v sezóně využívat stovky dalších horolezců. 51letý Rita vylezl na Mount Everest poprvé v roce 1994. Pravidelně zdolává i další osmitisícovky.

Mount Everest Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární šerpa Kami Rita | Foto: Navesh Chitrakar | Zdroj: Reuters

Jeho otec byl jedním z vůbec prvních šerpů. Rita byl v základním táboře pod vrcholem Mount Everestu i v roce 2015, kdy oblast zasáhla lavina, která zabila 19 lidí. Rodina se ho pak snažila přesvědčit, aby s prací skončil, ale Rita to odmítl.

Mount Everest byl loni kvůli koronavirové pandemii z čínské i nepálské strany uzavřený. Nepál už letos podle agentury AP vydal povolení víc než 400 zahraničních lezců. Čína povolila vstup několika desítkám lidí.

Kami Rita, a Nepali Sherpa guide, has successfully climbed Mt. Everest for the 25th time, breaking his own world record.

His first Everest ascent was in 1994, and he once climbed it 2x in a single week...BEAST.

Kami’s dad and brother were also Sherpa guides on Mt. Everest.

20:34 – 07. 05. 2021

126 846

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme