V Británii odvezli na pitvu 11 těl nalezených v kamionu. Jejich totožnost stále není možné potvrdit

Jedenáct z 39 lidských těl nalezených v kamionu na jihovýchodě Anglie nechala policie převézt na pitvu, která by měla stanovit příčinu smrti. Informovala o tom v pátek britská média. Ve čtvrtek britští policisté uvedli, že mrtvými jsou čínští občané. Čínské velvyslanectví v Londýně v pátek ale zveřejnilo prohlášení, podle kterého stále není možné státní příslušnost mrtvých potvrdit.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 13:54 25. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ve městě Grays, kde bylo objeveno 39 lidských těl v kamionu | Foto: Simon Dawson | Zdroj: Reuters

Jedenáct těl z kamionu převezly do nemocnice ve městě Chelmsford sanitky soukromé firmy, které doprovázela policejní eskorta. Pitva má zjistit příčinu smrti 39 lidí, o které se zatím v Británii jen spekuluje. Nákladový prostor, ve kterém mrtví byli, byl podle médií vybaven mrazírenskou jednotkou, a teplota v něm tak mohla klesnout až k minus 25 stupňům Celsia.

Jeden z předních britských patologů Richard Shepherd zpravodajské stanici BBC řekl, že pitva bude „velmi pomalý, organizovaný proces“.

Britská policie už zná trasu kamionu, ve kterém zemřelo 39 lidí. Prověřuje i možné zapojení gangů

Číst článek

Těla 39 dospělých našla policie hrabství Essex v noci z úterý na středu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Podle dosavadních informací přijel návěs, ve kterém byli, do Británie z belgického přístavu Zeebrugge.

V anglickém přístavu Purfleet na svůj tahač naložil 25letý řidič ze Severního Irska, kterého policie zadržela a obvinila z vraždy. Kdy se lidé do kamionu dostali a zda o nich řidič věděl, není ale jasné. Policie v pátek rovněž oznámila, že v souvislosti s nálezem zatkla pro podezření z pašování lidí a zabití další dva lidi, muže a ženu ve věku 38 let. 

Zodpovědnost za smrt

Ve čtvrtek policie oznámila, že se domnívá, že mrtvými jsou čínští občané, 31 mužů a osm žen. Také státní deník Global Times ve čtvrtek napsal, že čínské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mrtví jsou z Číny. V pátek ale čínské velvyslanectví v Londýně v prohlášení uvedlo, že státní příslušnost zemřelých stále nemůže potvrdit. Do Essexu ambasáda vyslala zvláštní tým, který je v kontaktu s místní policií.

V pátek Global Times v komentáři napsal, že Británie a další evropské země musejí přijmout část zodpovědnosti za smrt 39 lidí. „Je jasné, že Británie a dotčené evropské země nedostály své zodpovědnosti a neochránily tyto lidi před takovou smrtí,“ napsal list.

Británie se podle něj zjevně nepoučila z tragédie z roku 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů.

Své čtenáře oficiální list čínských komunistů na závěr vyzývá, aby si představili, jaká opatření by asi přijaly evropské země, kdyby v Číně tragicky zahynulo najednou tolik Evropanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme