Kamiony vlakem a řidiči autobusem. Ukrajina přišla na to, jak obejít blokádu na polské hranici

Ukrajina vypravila první vlak naložený kamiony přes ukrajinsko-polskou hranici, informovala ukrajinská státní železniční společnost Ukrzaliznycja. Chystá se posílat vlaky i v opačném směru, tedy z Polska na Ukrajinu. Klíčové hraniční polsko-ukrajinské přechody už měsíc blokují polští autodopravci, kteří protestují proti ukrajinské konkurenci.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Kyjeva je na polské straně hranice asi 3000 kamionů

Podle Kyjeva je na polské straně hranice asi 3000 kamionů | Foto: Kuba Stezycki | Zdroj: Reuters

Vlak podle Ukrzaliznycje tvořilo 23 plošin, na které naložili 13 tahačů s návěsy. Spoj vyjel ze Sknyliva na předměstí Lvova a cílovou stanicí byl Slawków na východě Slezského vojvodství, řidiči cestovali autobusem.

Ze Slawkowa kamiony mají pokračovat po silnici. Hranici souprava překročila na přechodu Izov-Hrubieszów. Ukrajinská strana pracuje na urychlení celého procesu. „Podobné cesty budou organizovány i v opačném směru,“ uvedla Ukrzaliznycja.

Kyjev chce po Varšavě konec blokády na hranicích. Polští dopravci protestují proti dovozu z Ukrajiny

Číst článek

Ukrajinské úřady daly najevo, že pokud se tento systém osvědčí, chtějí ho používat ve velkém, píše agentura Reuters. Podle Kyjeva je na polské straně hranice asi 3000 kamionů a zástupci obou zemí se zatím nedokázali dohodnout na podmínkách, za jakých by polští autodopravci ukončili blokádu.

Požadují, aby Evropská unie obnovila systém povolení pro ukrajinské dopravce, který fungoval před ruským vpádem na Ukrajinu.

Blokáda na hraničních přechodech s Polskem představuje pro Ukrajinu velký hospodářský problém. Silniční doprava pro ni nabyla na důležitosti s ohledem na ztížený vývoz jejích produktů po moři v důsledku ruské invaze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme