Kamiony zaplatí od ledna mýtné i na Slovensku

Od roku 2006 chce začít Slovensko vybírat mýto od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, a to na dálnicích a silnicích I. tříd. Řekl to dnes slovenský ministr dopravy, pošt a telekomunikací Pavol Prokopovič při otevření obchvatu Sudoměřic na Hodonínsku a slovenské Skalice. Jeho resort již připravuje příslušný materiál do vlády a chystá i tendr na provozovatele systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řidiči u pokladního terminálu | Zdroj: ČTK

Podle Prokopoviče zatím není jasné, jaký systém výběru mýtného Slovensko zvolí. Rozhodnutí, zda se přikloní spíše k německému modelu využívajícímu satelitní technologii GPS, rakouské mikrovlnné technologii nebo například švýcarskému systému, vzejde podle ministra právě z výběrového řízení.

V Česku se má výběr elektronického mýta podle rozhodnutí vlády z tohoto týdne zavést v průběhu roku 2006. Zpoplatněno bude zatím 970 kilometrů českých dálnic a rychlostních komunikací, ale ministr dopravy Milan Šimonovský už dříve řekl, že chce v budoucnu vybírat mýtné i na silnicích I. tříd. Zvažuje se také, zda od roku 2006 budou zpoplatněna jen vozidla s hmotností nad 7,5 tuny.

Zavádění mýta má mimo jiné omezit rostoucí objem nákladní dopravy. Například na českých dálnicích po vstupu do Evropské unie přibyla polovina nákladních vozidel a další růst se čeká po nynějším zavedení mýta v Německu. Z mýtného by také země měly vytěžit více peněz než z nynějších poplatků.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme