,Rodiny si zaslouží znát pravdu.‘ V Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí původních obyvatel Kanady

Zástupci kmene Tk’emlúps te Secwépemc minulý týden ohlásili, že na půdě bývalé kanadské internátní školy byly nalezeny ostatky 215 dětí, uvádí server BBC News. Jedná se o studenty internátní školy Kamloops Indian v Britské Kolumbii. Instituce byla součástí standardizované sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady.

Kamloops Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z budov internátní školy Kamloops Indian.

Jedna z budov internátní školy Kamloops Indian. | Foto: Library and Archives Canada/Handout | Zdroj: Reuters

Kanadské internátní školy byly povinné pro děti původních obyvatel. Ty byly násilně odlučovány od svých komunit. V 19. a 20. století internáty provozovala vláda a náboženské autority. Škola Kamloops patřila mezi největší. Ke kapacitním limitům se přiblížila v roce 1950, kdy na ní studovalo 500 studentů.

Po otevření v roce 1890 instituci převzala římskokatolická administrativa, kterou v roce 1969 vystřídala centrální vláda. Ze školy se stalo rezidenční sídlo pro lokální studenty. V roce 1978 školu zavřeli, píše server BBC News.

Nalezené ostatky patřily právě studentům Kamloops Indian. Některým dětem mohly být jenom tři roky. Nález vzbudil pobouření, které vedlo ke vzniku provizorního památníku vytvořeného z malých bot.

Vlnu kritiky a pietní akci doplnilo i odstranění sochy prvního kanadského premiéra Johna Alexandera Macdonalda, která stála ve městě Charlottetown na Ostrově prince Eduarda. Macdonaldův podíl na provozu internátních škol se setkal s výraznou kritikou ze strany protestujících.

Na otázku, jak bude vláda v této situaci jednat, kanadský premiér Justin Trudeau odpověděl, že pomoc poskytne. Stále však nenabídl konkrétní postup.

„Jako otec si nemohu představit, jaké by to bylo, kdyby mi někdo odebral děti,“ sdělil Trudeau reportérům. „Z pozice premiéra jsem zděšený ostudnými zákony, které vedly k odloučení dětí původních obyvatel od jejich komunit.“

'Rozsekali jejich těla a hodili je do řeky.' Zlatokopové se v Brazílii chlubili vraždou původních obyvatel

Číst článek

Národní ředitel Assembly of First Nations (Sdružení Prvních národů) Perry Bellegrade na to reagoval slovy, že rodiny „si zaslouží znát pravdu“.

„Důkladné vyšetření všech bývalých internátních škol by mohlo vyústit v odhalení dalších pravd o genocidě původních obyvatel,“ řekl Bellegarde.

O objasnění historie a vlivu internátních škol pro původní obyvatele se snaží organizace Truth and Reconcilliation Commission of Canada (TRC), která vznikla v roce 2015. Organizace se pokouší přijít na to, zda zmíněná síť internátních škol vedla ke kulturní genocidě.

Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme