Kampaň na Slovensku se vzácně obešla bez vymezování se vůči maďarské menšině

Předvolební kampaň na Slovensku nabídla jednu novinku. Prakticky nikdo v ní neútočil na maďarskou menšinu, která obývá převážně jižní část země. I nacionalisticky laděné strany, které se vůči slovenským Maďarům v minulosti často vymezovaly, tentokrát akcentovaly jiná témata.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň před parlamentními volbami na Slovensku oficiálně skončila. Na snímku z 22. února lidé procházejí před potrhanými plakáty na billboardech v Bratislavě

Kampaň před parlamentními volbami na Slovensku oficiálně skončila. Na snímku z 22. února lidé procházejí před potrhanými plakáty na billboardech v Bratislavě | Zdroj: Reuters

Maďaři na řadě míst Slovenska si žijí tak trochu svým vlastním životem. Třeba novinář, který dorazí na tiskovou konferenci Strany maďarské komunity (SMK), má problém, pokud nemluví maďarsky.

V maďarštině je také většina politických billboardů podél cest na jižním Slovensku a na předvolebních show dvou hlavních stran vystupují maďarští, a ne slovenští umělci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O maďarské kartě v letošní kampani před parlamentními volbami na Slovensku natáčel zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Jednu zásadní změnu však tyto volby nabízejí. Na maďarskou menšinu na Slovensku v této kampani prakticky nikdo neútočí.

„Maďarská karta jako kdyby nebyla vytažená. Už i v minulých volbách zůstala v pozadí, ale teď vůbec nevystupuje, nikdo s tím nepřichází,“ říká Szabolcs Mózes, zástupce šéfredaktora maďarsky psaného listu Ujszo.

„Je to možná i z toho důvodu, že vládnoucí strana SMER jako kdyby neměla zájem vytáhnout tu maďarskou kartu,“ dodává novinář.

V předvolební kampani se většina stran vymezovala hlavně proti migrantům. Dokonce i krajně pravicové strany, které v minulosti útočily na Maďary žijící na Slovensku, si tentokrát protimaďarskou rétoriku odpustily.

Podle Szabolcse Mózese to však nemusí souviset jen s tématem migrace. „Pro ně je v uvozovkách užitečnějším cílem romská menšina. Od samého začátku existence těch stran,“ podotýká.

Na Slovensku žije podle posledního sčítání asi 9 procent Maďarů. Ti budou volit v sobotních volbách především dvě strany – Most-Híd a již zmiňovanou Stranu maďarské komunity.

„Maďaři nebo i ostatní národnosti žijící tady na Slovensku jsou hodnotou pro tuto zemi. Díky nám je tato země samozřejmě pestřejší. Takže neznamenáme hrozbu pro tuto zemi. Je pochopitelné, že se snažíme soužít s místními občany a samozřejmě chceme, aby oni respektovali nás,“ říká kandidát SMK Krisztián Forró.

Petr Vavrouška, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme