Kampaň před referendem o brexitu se zastavila. Británie truchlí nad zabitou poslankyní

Britská policie stále nepotvrdila motiv včerejší vraždy poslankyně Jo Coxové. Podle příbuzných měl pravděpodobný pachatel, 52letý Thomas Mair, psychické problémy. Politická vystoupení a mítinky před unijním referendem strany a kampaně až do odvolání zrušily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé vzpomínají na zavražděnou poslankyni Jo Coxovou na Parlamentním náměstí v Londýně | Zdroj: Reuters

Přihlásil se další očitý svědek vraždy, který je přesvědčený o tom, že útočník alespoň dvakrát zakřičel Britain First nebo Put Britain First (Británie na prvním místě, Británie především), což je jednak slogan, ale také název ostrovního krajně pravicového seskupení.

Média píší i o napojení pravděpodobného pachatele na krajně pravicové spolky a časopisy. Podle Independentu si v minulosti nakoupil publikace o domácí výrobě zbraní a výbušnin. Německý Der Spiegel napsal, že Mair dlouhá léta finančně podporoval neonacistickou organizaci National Alliance.

Timesy uvedly, že labouristka Jo Coxová dostávala poslední tři měsíce výhrůžky smrtí. Zatím se neví, zda to s její vraždou skutečně souvisí.

Média upozorňují i na to, že se vycházející hvězda Labour Party angažovala v kampani ze setrvání Británie v Evropské unii.

Musíme bojovat proti nenávisti, která ji zabila, vyzývá manžel Jo Coxové

Číst článek

Šéfové poslaneckých frakcí konzervativců a labouristů vyzvali k prověrce bezpečnosti poslanců, protože by se nemuselo jednat o ojedinělý incident. Jen poslední hodiny přinesly dva případy, kdy se zákonodárci stali terčem nebezpečného vyhrožování.

V rámci jednoty v boji proti nenávisti, ke které vyzval manžel zavražděné političky, dnes vyšly deníky Guardian a Telegraph s identickým titulkem na první straně.

Británie se velmi důsledně brání zpolitizování zločinu, a vlastní kolegové tvrdě zkritizovali labouristického poslance za Bermondsey Neila Coyla, který prohlásil, že hlavní euroskeptická kampaň Vote Leave riskuje, že se stane inspirací pro extrémní elementy v britské společnosti.

Zatím není jasné, kdy se znovu rozběhne politická agitace před unijním referendem, které se koná příští čtvrtek. Podle BBC se jednotliví aktéři, tedy strany i oficiální kampaně, musejí pokusit odhadnout náladu veřejnosti, jestli je doba už zralá na to se vrátit k přetahované o voliče.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme