Brazílie 1:0 Jižní Korea

‚Chci porazit Donalda Trumpa.‘ Demokrat z Texasu Beto O'Rourke zahájil kampaň

Demokratický prezidentský kandidát Beto O'Rourke v sobotu v domovském státě Texas formálně zahájil volební kampaň, v níž bude usilovat o nominaci do souboje o Bílý dům. Na mítinku v rodném El Pasu řekl svým stoupencům, že ukončí války na Blízkém východě a v Afghánistánu, podpoří legalizaci marihuany po celé zemi a zjednoduší fungování odborů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratický kandidát na prezidentské volby v USA v roce 2020 Beto O'Rourke. | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Bývalý kongresman nabídl spolupráci republikánským odpůrcům dosavadního prezidenta, kteří by mu prý mohli pomoci získat demokratickou nominaci a „porazit Donalda Trumpa“.

O'Rourke odsoudil restriktivní migrační politiku šéfa Bílého domu a řekl, že Američané „se naučili nebát se rozmanitostí, ale respektovat a vítat je“.

Nadějí pro americké demokraty je muž, který má v sobě ‚kousek Elvise ‘

Číst článek

Šestačtyřicetiletý liberál, který tři volební období zastupoval ve federálním Kongresu stát Texas, vzbudil pozornost už prvním dnem po ohlášení své nominace v polovině března.

Rozruch vyvolal oznámením, že se mu během 24 hodin podařilo na svém volebním fondu shromáždit 6,1 milionu dolarů (138 milionů korun), což byla nejvyšší suma ze všech víc než deset demokratických kandidátů.

O'Rourke, jehož jméno „Beto“ je domáckou podobou jména Robert, se v loňských kongresových volbách ucházel o senátorský post, ale souboj s republikánem Tedem Cruzem prohrál. Neuspěl přesto, že na kampaň od dárců získal trojnásobně víc peněz než jeho soupeř. Ve volbách si nicméně vedl lépe než většina demokratických kandidátů v minulých desetiletích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme