Kampuschová napsala knihu o svém únosu

Na pultech rakouských knihkupectví se dnes objeví dlouho očekávaná novinka s názvem 3096 dní. Jedná se o autobiografii Nataschi Kampuschové. Jméno knihy odkazuje na dobu osmi a půl roku, kterou mladá Rakušanka strávila v zajetí, převážně zavřená v malém sklepě. Jako desetiletou jí unesl Wolfgang Priklopil, Kampuschové se ale nakonec podařilo utéct. Její případ vzbudil svého času pozornost po celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pulty knihkupectví se dnes dostal osud Nataschy Kampusch | Zdroj: ČTK

V knize Kampuschová zmiňuje především dílčí zajímavosti, které dokreslují charakter vztahu jí a únosce. Lze také dočíst, co si dívka myslí a myslela o okolním světě a zaznívá také kritika vůči společnosti. Když se Kampuschová dostala ven, Rakušané byli jejím případem okouzleni, tento pocit však podle ní vystřídala nepřejícnost a nenávist.

Někteří také tvrdí, že se Kampuschová schválně stylizuje do role oběti, s čímž dívka právě nesouhlasí. Nataschina kritika se také snesla na polici a úřady, které jsou podle ní zodpovědné za to, že v zajetí strávila tolik let. Kromě toho i odhaluje řadu detailů o svém únosci. Mluví o fyzickém násilí a pokusech o intimní kontakt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o knize, která dnes vyšla, přináší Vojtěch Berger

Právě policie sehrála v případu svou roli. Postupem času se začala objevovat nová fakta a rozporuplná svědectví, která vyšetřovatelské závěry nabourávala. Ukázalo se totiž, že policisté měli indicie, kdo je pachatelem, ale nejednali.

Spekulovalo se, že z politických důvodů a také kvůli nadcházejícím volbám si pochybení policie nemohla dovolit přiznat. V roce 2008 ministerstvo vnitra zřídilo kontrolní komisi, která však tyto domněnky vyvrátila. Komise ale potvrdila, že policie jednala nedbale. Zjistilo se také, že Priklopil neměl žádné komplice a kromě něj nikdo jiný o únosu nevěděl.

Dramatický osud Nataschi Kampuschové bude natočen

Předpokládá se, že kniha bude bestseller. Jenom první vydání dosáhlo nákladu 50 tisíc výtisků a mělo by vyjít v jedenácti zemích. Natascha Kampuschová také po dlouhých letech váhání svolila s natočením jejího příběhu. Film by měl přijít do kin za dva roky.

Nataschu Kampusch unesl v roce 1998 ve Vídni cestou do školy Wolfgang Priklopil a odvezl ji do svého domu za městem. Osm a půl roku ji držel v malé sklepní místnosti s trezorovými dveřmi. Později vyšlo najevo, že Priklopil pouštěl Nataschu po nějaké době nahoru do domu, bral ji na nákupy nebo dokonce na výlety. Mohla číst noviny, dívat se na televizní zprávy a na video. Priklopil ji také částečně nahradil školní vyučování.

Po osmi letech se dívce podařilo utéct, když na zahradě luxovala auto. Několik hodin potom, co Kampuschová uprchla, spáchal Priklopil sebevraždu skokem pod vlak.

S dnes dvaadvacetiletou Nataschou Kampuschovou stále pracuje psycholog. Odborníci, kteří ji pomáhali těsně po útěku od Priklopila, byli překvapeni jazykovými schopnostmi dívky a celkovou orientací.

Vojtěch Berger, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme