Kanadské město chce změnit svůj název. Odmítá se jmenovat po rakovinotvorném azbestu

Kanadské město Asbestos si v touze zbavit se negativních sepětí se svým jménem, znamenajícím v angličtině azbest, si vybralo nové jméno: Val-des-Sources. Tento výsledek „historického“ referenda oznámila místní radnice.

Montreal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z kanadského města „Azbestu“ se možná oficiálně stane „Údolí pramenů“ (ilustrační foto) | Foto: ElasticComputeFarm | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Starosta Hugues Grimard podle agentury AFP doufá, že volbu obyvatel města schválí příslušné orgány a od prosince se z „Azbestu“ oficiálně stane „Údolí pramenů“, jak by se dal nový název přeložit do češtiny.

Město, které leží v provincii Quebec, asi 130 kilometrů východně od Montrealu a má 6700 obyvatel, za svůj název vděčilo azbestu, který se kdysi využíval jako ohnivzdorný materiál. Později se ale zjistilo, že je karcinogenní.

Komu patří oblíbený cíl turistů? Od bývalé nacistické továrny Rolava dávají státní podniky ruce pryč

Číst článek

Zhruba sedmitisícový Asbestos dostal své jméno již v 19. století kvůli dolům, ze kterých se v jeho okolí těžil chryzotil, jedna z forem azbestu. V roce 2011 se ale poslední důl uzavřel.

Po debatě, která se v Asbestosu vedla téměř rok, se místní rozhodli, že název města změní. Podle radnice totiž název města fungoval „jako brzda úsilí o rozvoj hospodářských vztahů“ a odstrašoval potenciální investory.

Minulý týden byli obyvatelé starší 14 let vyzváni k hlasování o novém jménu města. Na výběr měli mezi šesti návrhy: Val-des-Sources, Azur-des-Cantons, Jeffrey-sur-le-Lac, Larochelle, Phoenix a Trois-Lacs.

Azbest, který má vynikající izolační vlastnosti a je ohnivzdorný, byl často používán na stavbách, dokud se nezjistilo, že je rakovinotvorný. V řadě zemí světa je jeho užívání zakázáno. Kanada jeho výrobu, využívání, vývoz a dovoz zakázala teprve předloni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme