Kanadská opozice vyzvala k prošetření voleb z minulých let. Obává se, že je ovlivňovala Čína

Kanadský parlamentní výbor pro jednací a sněmovní záležitosti v pátek vyzval vládu, aby nechala provést veřejné šetření ve věci údajného čínského vměšování do kanadských voleb v letech 2019 a 2021, informovala agentura Reuters. Čínské snahy ovlivnit volby v Kanadě v pátek odmítl čínský ministr zahraničí Čchin Kang jako „zcela nepravdivé a nesmyslné“.

Ottawa/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Justin Trudeau podle projekcí obhájí výhru ve volbách, parlamentní většinu ale nejspíš nezíská

Kanadský parlamentní výbor vyzval k veřejnému šetření voleb z let 2019 a 2021 | Foto: Christinne Muschi | Zdroj: Reuters

Výzva poslanců je nezávazná a kabinet premiéra Justina Trudeaua se jím řídit nemusí, je však dalším projevem zvyšujícího se tlaku kanadské opozice na vládu, aby se věcí zabývala. O čínském ovlivňování kanadských voleb poprvé informovala média s odvoláním na nejmenované zpravodajské zdroje.

Třetí případ za dva týdny. Po USA i Kanaďané sestřelili neurčený objekt, útok nařídil premiér Trudeau

Číst článek

Jejich informace později odmítl potvrdit šéf tajné služby CSIS David Vigneault, který uvedl, že v posledních dvou kanadských národních volbách nedošlo k žádnému významnému vměšování zvenčí. Totéž řekl i Trudeau, podle kterého se Čína však do kanadských voleb vměšovat nepříliš úspěšně pokusila.

Kanadský poradce pro národní bezpečnost Jody Thomas ve středu řekl parlamentnímu výboru, že vnitřní záležitosti Kanady jsou subjektem stále komplexnějšího a intenzivnějšího vlivu, přičemž největší hrozbou je právě Čína.

Trudeau se k výzvě opozice zatím nevyjádřil, ve středu řekl novinářům, že „vláda bude nadále dělat vše potřebné k ochraně naší demokracie a voleb,“ informoval list The Guardian.

Kanadská vláda stejně jako Evropská unie a Spojené státy nedávno zakázala používání sociální sítě TikTok čínské společnosti ByteDance na vládních zařízeních kvůli podezření z možného úniku dat do rukou čínských úřadů kvůli obavám z ohrožené kyberbezpečnosti a narušení soukromí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme