Kanada pošle na Ukrajinu vojenskou pomoc za 11 miliard. ‚Jste na světlé straně dějin,‘ vzkázal Zelenský

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, to je zhruba 11 miliard korun. Řekl to šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadský premiér Justin Trudeau na aliančním summitu v Bruselu před dvěma lety oznámil návrh své země na založení Centra excelence NATO pro změnu klimatu a bezpečnost. Na fotografii je na návštěvě kanadských vojáků, kteří pomáhali s hašením požárů, březen 2023

Kanadský premiér Justin Trudeau na aliančním summitu v Bruselu před dvěma lety oznámil návrh své země na založení Centra excelence NATO pro změnu klimatu a bezpečnost. Na fotografii je na návštěvě kanadských vojáků, kteří pomáhali s hašením požárů, březen 2023 | Zdroj: Profimedia

„Moskva musí jednou provždy prohrát a prohraje,“ řekl Zelenskyj v kanadském parlamentu. V zasedacím sále byl přivítán ovacemi a členové parlamentu jeho proslov několikrát přerušili potleskem. Poděkoval za kanadskou vojenskou i ekonomickou pomoc, která podle ukrajinského prezidenta pomohla například omezit závislost jeho země na jaderných technologiích a palivu.

Spojené státy pošlou na Ukrajinu balistické střely ATACMS, slíbil Biden. Mají dostřel až 300 kilometrů

Číst článek

„Moskva se snaží ovládnout Ukrajinu a využívá k tomu všechny dostupné prostředky včetně genocidy,“ uvedl Zelenskyj.

„Děkuji ti Kanado,“ řekl ve francouzštině, menšinovém kanadském jazyce, Zelenskyj. „Spravedlnost není pro Kanadu prázdné slovo. Nikdy nesázíte na nenávist a nepřátelství, vždy stojíte na světlé straně dějin,“ uvedl ukrajinský prezident.

Zelenskyj v pátek navštívil Ottawu, kde jednal s premiérem Trudeauem, a má v plánu také setkání s místní ukrajinskou komunitou. Tu několikrát zmínil i ve svém proslovu v parlamentu.

Od začátku války Kanada poskytla či přislíbila Ukrajině rozsáhlou finanční, humanitární a vojenskou pomoc v celkové hodnotě 8,9 miliardy kanadských dolarů (zhruba 151 miliard korun). Kanada se podílela na výcviku zhruba 36 000 ukrajinských vojáků a dodala napadené zemi tanky a další těžkou techniku, uvedla agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme