Šéf kanadské dolní komory rezignoval. Pozval na jednání ukrajinského nacistu a označil ho za hrdinu

Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota v úterý oznámil rezignaci na svou funkci kvůli tomu, že pozval někdejšího člena nacistické jednotky, 98letého ukrajinského imigranta, na zasedání parlamentu, které navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, podle níž incident pomohl Rusku ospravedlnit svou válku proti Ukrajině.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota

Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota | Foto: Blair Gable | Zdroj: Reuters

Rota minulý pátek na zasedání parlamentu uvítal kanadského občana ukrajinského původu Yaroslava Hunku a ocenil ho jako „ukrajinsko-kanadského veterána druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům, a ukrajinského a kanadského hrdinu“. Rota se v neděli za své vyjádření omluvil a uvedl, že ocenění ukrajinského rodáka v parlamentu byla jeho iniciativa.

Šéf kanadské dolní komory prohlásil ukrajinského nacistu za hrdinu. Lituji toho, omluvil se

Číst článek

Ocenění Hunky ze strany předsedy Poslanecké sněmovny odsoudila například židovská organizace pro lidská práva Přátelé Střediska Simona Wiesenthala. Podle Reuters se pozice předsedy sněmovny rychle stala neudržitelnou.

„Veřejné ocenění způsobilo bolest jednotlivcům a komunitám, včetně židovské komunity v Kanadě a po celém světě. Přebírám plnou odpovědnost za své kroky,“ oznámil v úterý Rota, člen vládní Liberální strany.

Dodal, že jeho rezignace vstoupí v platnost ve středu. Incident v kanadském parlamentu podle Reuters nahrál ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který loni v únoru zahájil invazi na Ukrajinu, což odůvodnil nutností sousední zemi „demilitarizovat a denacifikovat“.

Kreml označil ovace pro ukrajinského člena někdejší nacistické jednotky za skandální. Hunka byl členem 14. granátnické divize SS. Útvar byl vytvořen z haličských dobrovolníků ukrajinského původu a bojoval na straně Německa proti Rudé armádě. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme