EURO 2020

Chorvatsko 1:1 Česko

Odpadková válka nebude. Do Kanady připlula zpět loď se smetím, která kotvila na Filipínách

Velký odpadkový spor mezi Kanadou a Filipínami dospěl ke konci. Do přístavu ve Vancouveru o víkendu připlula loď s téměř 70 nákladními kontejnery naplněnými odpadky. Náklad se do Filipín dostal jako recyklovatelné plasty, o které ale nešlo. Smetí vedlo k diplomatické přestřelce a slovům o filipínsko-kanadské válce.

Ottawa (Aktualizováno: 17:56 1. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válka mezi Kanadou a Filipínami nejspíš nebude. Do Vancouveru připlula loď s 69 kontejnery plnými kanadských odpadků, které byly léta na Filipínách. Tamní prezident Rodrigo Duterte hrozil Ottawě dokonce vyhlášením války, aby ji donutil si smetí vzít zpět | Foto: Jason Redmond | Zdroj: Reuters

Kanadské odpadky se na Filipíny dostaly v letech 2013 a 2014. V nákladu označeném jako plasty určené k recyklaci byla ve skutečnosti směs papíru, plastů, elektroniky i obyčejného komunálního odpadu, včetně zbytků z kanadských kuchyní a plen. Dovoz takových odpadků přitom filipínské zákony už tehdy zakazovaly. Část nákladu na Filipínách zlikvidovali, ale většina zůstávala v tamních přístavech.

Filipínská válka proti drogám je v poločase. Jaké má kromě tisíců mrtvých výsledky?

Číst článek

Kanada si smetí dlouhá léta odmítala vzít zpátky a filipínský prezident Rodrigo Duterte hrozil mimo jiné tím, že zemi vyhlásí válku. Mluvil i o možnosti vysypat část odpadků na kanadskou ambasádu v Manile. Filipíny taky kvůli sporu stáhly z Kanady své diplomaty, když Kanada nesplnila termín pro odvoz odpadků.

Armádní zakázka

Napětí mezi oběma státy se přitom projevilo i v dalších oblastech. Duterte loni zrušil armádní zakázku na koupi 16 kanadských vrtulníků. Ottawa předtím vyjádřila obavy z toho, že by je Filipíny mohly zneužít v boji s protivládními rebely. Kanadské odpadky taky několikrát vyhnaly Filipínce do ulic. Ekologičtí aktivisté za tu dobu protestovali před kanadskou ambasádou, ale i před filipínským senátem.

Z důvodu pozornosti, které se celému sporu dostalo, nezůstal mezi lidmi bez povšimnutí ani návrat odpadků do Kanady. Třeba kanadský server Global News vysílal živě záběry, jak kontejnerová loď s odpadky připlouvala do Vancouveru. Video pomalu se pohybujícího plavidla jen na serveru YouTube sledovaly tisíce lidí a objevily se u něj různé ironické komentáře.

Vývoz odpadků

Lidé například psali, že připlouvá oběd pro kanadského premiéra Justina Trudeaua a tamní poslance nebo se vysmívali tomu, že Kanada o sobě mluví jako o zemi, kde vládne právo, když roky ignorovala mezinárodní dohody, které jí vývoz takových odpadků zakazují.

Bohaté země totiž své smetí léta vyvážejí do mnoha asijských států - nejnověji se chce cizích odpadků na svém území zbavit třeba Malajsie. Kanada už ale změnila své zákony, takže firmy teď potřebují pro jejich vývoz svolení úřadů a ty ho vydají jen se souhlasem cílové země.

Odpadky by v následujících dnech měly zpracovat ve spalovně. Kanada podle serveru Global News produkuje ve srovnání s dalšími srovnatelně vyspělými státy na počet obyvatel větší množství odpadků. Většina z nich skončí na skládkách.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme