Kanada se připravuje na hurikán Fiona. Může být tím nejsilnějším, co východ země dosud zažil

Ke Kanadě se blíží hurikán Fiona. Ten by mohl být vůbec nejsilnější, co kdy východ severoamerické země zažil. „Pro východní Kanadu bude znamenat historickou, extrémní událost,“ odhaduje meteorolog Bob Robichaud.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy v kanadském Halifaxu před příchodem hurikánu Fiona

Přípravy v kanadském Halifaxu před příchodem hurikánu Fiona | Zdroj: Reuters

Předpovědi zatím kolísají mezi tím, jestli bude Fiona hurikánem třetího nebo čtvrtého stupně. Meteorologové počítají s tím, že by přesunem nad chladnější vodou u pobřeží Kanady mohl ještě zeslábnout. Jak ale říká meteorolog Bob Robichaud, přesto bude s velkou pravděpodobností velmi nebezpečný.

Aljašku zasáhla silná bouře, úřady varují před největšími záplavami za posledních padesát let

Číst článek

„Momentálně je bouře velmi silná. Jak se blíží, tak roste a má obrovskou energii. Jak se něco takového nahromadí, tak se to jen tak neuvolní. Takže s Fionou bude spojený velmi silný vítr,“ odhaduje Robichaud.

Předpovědi naznačují, že by Fiona mohl být vůbec nejsilnější hurikán v dějinách východní Kanady, z části proto, že tento typ bouří takto daleko na severu nebýval příliš obvyklý. Fiona ale není první z nich.

„Pokud jde o velikost, určitě bude větší, než Juan z roku 2003. A velikostí je srovnatelný s Dorianem, ale ten v roce 2019 nebyl tak silný. Jak se Fiona zapíše do dějin, to teprve uvidíme, ale určitě to pro východní Kanadu bude znamenat historickou, extrémní událost,“ shrnuje meteorolog.

Poloprázdné regály v Kanadském supermarketu Dominion před příchodem hurikánu Fiona | Zdroj: Reuters

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme