Za smrtí sikhského předáka v Kanadě stojí Indie, oznámil Trudeau. ‚Absurdní,‘ odmítla země nařčení

Kanadské tajné služby mají důvěryhodné informace, že za červnovou smrtí předáka sikhské komunity v zemi může být indická vláda. Podle médií to v pondělí řekl kanadský premiér Justin Trudeau v mimořádném vystoupení před poslanci. Kanada podle ministryně zahraničí vyhostila předního indického diplomata, uvedla agentura Reuters. Indie nařčení odmítla.

Ottawa/Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandský premiér Justin Trudeau

Kandský premiér Justin Trudeau | Foto: Blair Gable | Zdroj: Reuters

Kanadský občan Hardeep Singh Nijjar byl zastřelen 18. června před sikhským chrámem ve městě Surrey v provincii Britská Kolumbie. Podle kanadské stanice CBC byl zastáncem samostatného státu Sikhů v Indii, jejíž úřady ho označovaly za teroristu.

„Jakákoli účast zahraniční vlády na zabití kanadského občana na kanadské půdě je nepřípustné porušení naší svrchovanosti,“ prohlásil Trudeau. Kanada podle něj sdělila své vážné obavy „vrcholným činitelům rozvědek a bezpečnostních složek“.

Z Ruska teče levná ropa do Indie, peníze za ni ale zůstávají v Novém Dillí. Rupie se nesmí vyvážet

Číst článek

Premiér dodal, že on sám své znepokojení nad možností zásahu indických tajných služeb na kanadské půdě dal osobně najevo premiéru Naréndrovi Módímu při nedávném summitu skupiny hospodářsky vyspělých zemí G20.

Indie označila obvinění za nepodložená. „Obvinění indické vlády z účasti na jakémkoli násilném činu v Kanadě jsou absurdní,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

„Naléhavě vyzýváme kanadskou vládu, aby podnikla rychlé a účinné právní kroky proti všem protiindickým živlům působícím z jejího území,“ apelovalo také indické ministerstvo.

Tento spor zasadil další ránu diplomatickým vztahům, uvedla agentura Reuters. Kanada v reakci na zjištění vyhostila předního indického diplomata, který byl podle ministryně zahraničí Melanie Jolyové šéfem indické zpravodajské služby v zemi. A jednání o navrhované obchodní dohodě byla zmrazena.

V Kanadě žije nejpočetnější sikhská menšina mimo indický Pandžáb. Jejich občasné protesty požadující vznik nezávislého sikhského státu Chálistánu vnímá Indie velmi nelibě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme