V Kanadě stále zuří přes tisíc lesních požárů, spalují celé vesnice. Nouzový stav vyhlásila další oblast

Správa kanadského teritoria Severozápadní území vyhlásila nouzový stav kvůli stovkám lesních požárů v oblasti, které téměř zcela zničily osadu Enterprise s původně asi 100 obyvateli a nyní ohrožují i oblastní hlavní město Yellowknife. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požáry v kanadské provincii Britská Kolumbie

Požáry v Kanadě letos postihly rekordní plochu území, shořelo přes 136 000 kilometrů čtverečních půdy | Foto: Jesse Winter | Zdroj: Reuters

„Nouzový stav umožňuje vládě získat a nasadit další opatření k ochraně zdraví a bezpečí obyvatel Severozápadních území a ke zvládnutí této bezprecedentní sezony požárů,“ uvádí v prohlášení teritoriální vláda.

Kanada dále bojuje s lesními požáry. Hasiči nestíhají likvidovat všechna ohniska, čekají až se sama udusí

Číst článek

Požáry v Kanadě letos postihly rekordní plochu území, shořelo přes 136 000 kilometrů čtverečních půdy, uvádí na svém webu vládní středisko pro monitorování požárů (CIFFC). Aktivních požárů je 1070, z toho 236 zuří v Severozápadních územích, uvádí CIFFC.

Nouzový stav vyhlásilo v pondělí zvlášť i město Yellowknife, které s asi 20 000 obyvateli leží 450 kilometrů jižně od polárního kruhu a je jedním z největších měst na řídce osídleném severu, píše Reuters. Pro obyvatele zatím neplatí varování před možnou náhlou evakuací, pouze výzva k bdělosti a připravenosti.

Napříč Kanadou už ohně přinutily k evakuaci přes 168 000 lidí. Požáry se letos rozhořely nebývale brzo a už v červnu překonaly dřívější rekord v rozsahu území spáleného za celý rok. Tím bylo 73 000 kilometrů čtverečních zasažených v roce 1989. Nyní se součet blíží k dvojnásobku, zatímco do konce tradiční sezony požárů zbývá ještě několik týdnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme