Kanada obnovila víza, Praha chystá reakci a žádá solidaritu EU

Pro cesty do Kanady znovu potřebujeme od dnešního rána víza. Důvodem je podle Ottawy vysoký počet žadatelů o azyl z České republiky, v drtivé většině Romů. Českým vyjednavačům se tak nepodařilo Kanaďany přesvědčit, aby situaci řešili jinak. Praha, která tvrdí, že na vině je především benevolentní kanadský azylový systém, chystá odvetná opatření a žádá solidaritu Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká a kanadská vlajka | Foto: www.radio.cz

Prvních 48 hodin od znovuzavedení víz, tedy do čtvrteční šesté hodiny ráno našeho času, mohou čeští občané zažádat o vízum až na letišti po příletu do Kanady. Potom už budou muset mít vízum vydané kanadským zastupitelstvím.

Ještě včera přitom kanadské ministerstvo pro přistěhovalectví a občanství na telefonické dorazy Českého rozhlasu nereagovalo, večer místního času se pak objevilo na jeho webových stránkách upozornění o vízech. Kromě Česka se to týká také Mexika.

Ministr zahraničí Jan Kohout považuje způsob, jakým kanadská strana zavedení vízové povinnosti oznámila, za bezprecedentní. Praha podle něj ještě ani nedostala diplomatickou nótu a informace má pouze ústní. Nastalou situaci hodlá řešit už dnes na půdě Evropského parlamentu s Evropskou komisí.

"Pokud je zaveden vízový režim asymetricky vůči jedné členské zemi, ostatní členské státy vyvinou tlak a v případě, že budou pokračovat tato víza, budou zavedena víza v rámci celé Evropské unie. Tuto solidaritu budeme my v této situaci po ostatních žádat a věřím, že dostaneme pozitivní odezvu," uvedl Kohout ve vysílání Radiožurnálu.

Pokud by zmíněná klauzule solidarity v tomto případě neplatila, mohlo by Česko podle Kohouta pro Kanaďany obnovit víza samostatně. Ministr také dnes na ranním mimořádném zasedání vlády navrhne, aby Praha využila alespoň možnost zavést víza pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů.

Obnovení vízové povinnosti přichází v nejhorším možném období. Do Kanady totiž v létě podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury cestuje měsíčně na 4000 českých turistů. "V tuto chvíli má zakoupený zájezd nebo letenku do Kanady jednoznačně více než tisíc českých lidí. Přede všemi stojí problém vyřídit si víza a nejhůře jsou na tom ti, kteří odlétají do konce týdne," uvedl Okamura.

Vyřizování víz komplikuje Čechům fakt, že nejblíže je dostanou na kanadském zastupitelském úřadu ve Vídni. Zažádat o víza mohou i v Praze, celá procedura se tím ale zdrží. "Kanadská ambasáda pouze přepošle žádost do Vídně. Je to spíš pohodlnější varianta pro ty, kteří tolik nepospíchají," doplnil Okamura. Víza do Kanady je možné obstarat i v dalších městech jako je Londýn, Berlín nebo Řím.

Každý žadatel o vízum bude muset dokázat, že jeho návštěva je krátkodobá, že nezůstane v Kanadě déle, než je dovoleno, a že má dost peněz na pokrytí nákladů pobytu. Samozřejmostí je dobrý zdravotní stav a trestní bezúhonnost, to znamená žádný záznam v rejstříku.

Kanada víza obnovila dva roky od jejich zrušení. Vízová povinnost platila od roku 1997 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl. Ti se usazují hlavně v Hamiltonu a v Torontu v provincii Ontario na východě země. Pro provinční vládu a místní úřady to znamená zvýšené náklady na sociální služby a v poslední době i mediální a politický problém.

K tématu si můžete také přečíst:
Kanada od úterý zavádí víza pro Českou republiku
Kanadská víza pro Čechy zřejmě nebudou, myslí si ministr Kohout
Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů
Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí
Kanada nepotvrdila zavedení víz pro české občany
Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme