Kanada odkládá rušení víz pro Čechy, sleduje Šluknovsko

Zrušení kanadských víz pro Čechy se pravděpodobně odkládá až do června příštího roku, kdy by měl v Kanadě začít fungovat nový azylový systém. Termín potvrdila serveru Aktuálně.cz kanadská velvyslankyně v Česku Valerie Raymondová. Upozornila zároveň, že ambasáda sleduje dění ve Šluknovském výběžku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové z městské ubytovny ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

Vízovou povinnost pro české občany obnovila Kanada v červenci 2009 kvůli zvýšenému přílivu Romů, kteří si stěžovali na rasovou diskriminaci v Česku a žádali o azyl. Skončit měla podle původních plánů koncem letošního roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné souvislosti sociálního napětí na Šluknovsku s otázkou kanadských víz mluvil v Ozvěnách dne Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni

Petra Šedinová z kanadského velvyslanectví Českému rozhlasu potvrdila, že se zrušení víz odkládá nejméně do června příštího roku. Zároveň ale popřela, že by přímým impulsem k odkladu byla vyhrocená situace ve Šluknovském výběžku.

„Při hodnocení vízových požadavků kanadská vláda přihlíží k mnoha rozličným faktorům. Vízová povinnost zůstává v platnosti a umožňuje legitimním návštěvníkům přicestovat do Kanady a zároveň odradit ty, kteří jimi nejsou,“ uvedla Šedinová.

Míru integrace Romů v Česku začátkem letošního roku zkoumali kanadští imigrační experti. Kromě úředníků se sešli i s představiteli neziskového sektoru, kteří pracují s českými Romy, například z humanitární společnosti Člověk v tísni.

Daniel Hůle, který má v této organizaci na starosti programu sociální integrace, se nedomnívá, že by hrozilo riziko hromadného odchodu Romů ze severních Čech do Kanady. „Jak máme zkušenosti z dosavadních migračních vln, tak většinou odcházeli ti bohatší, schopnější, úspěšnější. Na Šluknovsku žijí lidé, kteří jsou skutečně velmi chudí a nemají potenciál sehnat peníze na letenku,“ uvedl ve vysílání Radiožurnálu.

Důvody pro emigraci jsou nicméně podle něj zřejmé. „Když si jenom vezmeme, že na městské ubytovně ve Varnsdorfu se platí za 20 metrů čtverečních devět tisíc, tak tam je naprosto zjevné, že se něco děje špatně. Pravděpodobně by z toho imigrační úředníci mohli vyvodit, že tam je důvod se domnívat, že jde o nějakou formu diskriminace,“ podotkl Hůle.

Sociální napětí na severu Čech panuje od letošního srpna. Starousedlíci opakovaně protestují proti rostoucí kriminalitě, ze které viní nově přistěhované Romy. Rozbuškou již šest týdnů trvajících protestů byly dva ozbrojené útoky Romů na místní obyvatele.

Ondřej Himmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme