V Kanadě shořelo už téměř 100 tisíc kilometrů čtverečních lesa, hasiči evidují 910 aktivních ohňů

Už skoro 100 000 kilometrů čtverečních půdy zachvátily od začátku roku lesní požáry v Kanadě, která se potýká s rekordně ničivou sezonou ohňů. Ukazují to data vládního střediska pro monitorování požárů, podle kterých je aktuálně ve druhé největší zemi světa přes 900 aktivních ohnisek. Na západě Kanady přišel o život hasič nasazený v boji proti jednomu z masivních požárů, informovala agentura AFP.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina po lesním požáru v kanadské provincii Québec

Krajina po lesním požáru v kanadské provincii Québec | Zdroj: Profimedia

Po celé zemi v pátek krizové složky evidovaly 910 aktivních ohňů, z nichž 568 se rozrůstalo. Jen během pátku se objevilo nejméně osmnáct nových, přičemž součet od začátku roku stoupal ke 4050 případům.

Kanada dále bojuje s lesními požáry. Hasiči nestíhají likvidovat všechna ohniska, čekají až se sama udusí

Číst článek

Plameny letos dohromady sežehly na 97 000 kilometrů čtverečních, uvádí na svém webu střediska pro monitorování požárů. Součet spáleného území je větší než rozloha České republiky a již na konci června překonal dřívější nejničivější sezonu požárů zaznamenanou v Kanadě. V minulých dekádách kanadské požáry spalovaly průměrně na 21 000 kilometrů čtverečních ročně.

Riziko vzniku a šíření ohňů se podle expertů v Severní Americe zhoršuje v důsledku klimatických změn poháněných emisemi skleníkových plynů vytvářenými především lidstvem. Zároveň se prodlužuje část roku, kdy se plameny mohou ve velkém šířit. Kanadská sezona požárů v minulých letech běžně trvala od května do září, letos ovšem začala už v dubnu.

Ohně většinou hoří v odlehlých oblastech, a zatím si tak nevyžádaly velký počet obětí nebo zničených budov. V provincii Britská Kolumbie ovšem ve čtvrtek přišel o život hasič, který se podílel na snaze dostat pod kontrolu ohnisko u města Revelstoke. Podle AFP to byla pro danou provincii první smrt hasiče v akci od roku 2020.

Požáry kromě toho vypouští do ovzduší kvanta oxidu uhličitého a kouře, který se šíří do různých částí světa. Tento týden se znečištění drželo nad Kanadou, ovšem po víkendu by podle zpravodajského webu Axios mohl kouř znovu proudit na jih do Spojených států.

Severní Ameriku trápí vedra a kouř z lesních požárů. Velmi vysoké teploty hlásí Texas či Tennessee

Číst článek

Šíření požárů v posledních dnech provázely extrémně vysoké teploty, uvádí deník The Washington Post. Minulý víkend se i v Severozápadních teritoriích vyšplhaly na hranici 100 stupňů Fahrenheita, tedy na necelých 38 stupňů Celsia. Podle historika meteorologie Christophera Burta to bylo poprvé, co byla takto vysoká hodnota v západní hemisféře zaznamenaná severně od 65. stupně zeměpisné šířky.

Mimořádná vedra mezitím panují také v sousedních Spojených státech, kde se varování ohledně nebezpečných podmínek vztahují na oblasti s téměř 80 miliony obyvatel.

V místech od Kalifornie po Floridu se v pátek a v příštích dnech čekaly pocitové teploty ve stínu nad 40 stupni Celsia, přičemž v části Texasu nebo Arizony už od začátku léta zažily řadu takovýchto dní. Pro Phoenix byl čtvrtek 14. dnem v řadě, kdy odpolední maxima překonala 43 stupňů Celsia. V pátek se čekalo až 47 stupňů.

„Ve Phoenixu bylo vždycky horko,“ řekla listu The Guardian Michelle Litwinová, která řídí městské operace spojené s vlnami veder. „Tohle je arizonská živelní pohroma,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme