Z kanadského Yellowknife se kvůli požáru musí přesunout 20 000 lidí. S evakuací pomáhá armáda

Severem Kanady se dál rychle šíří lesní požáry. Úřady vyzvaly obyvatele města Yellowknife, které je s 20 000 obyvatel centrem teritoria Severozápadní území, aby začali s evakuací. Lidé mají z města odejít do pátečního poledne místního času (20.00 středoevropského letního času), uvedla ve čtvrtek kanadská veřejnoprávní stanice CBC.

Yellowknife Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad jezerem u města Yellowknife se vznáší kouř z nedalekého požáru

Nad jezerem u města Yellowknife se vznáší kouř z nedalekého požáru | Zdroj: Reuters

„Oheň teď představuje reálné ohrožení města,“ uvedl v noci na čtvrtek představitel místní správy Shane Thompson. Evakuace by měla být postupná a poklidná, dodal Thompson na tiskové konferenci.

Zástupce místních hasičů podle agentury Reuters ve čtvrtek uvedl, že Severozápadní teritoria čekají těžké dny, protože silný vítr požene lesní požár směrem k městu.

Příkaz k evakuaci se týká také města Dettah a dálnice číslo 4 známé jako Ingraham trail, která vede od města Yellowknife na východ. Plameny jsou aktuálně asi 17 kilometrů od města a k okraji Yellowknife by se mohly dostat během víkendu.

Počet obětí požáru na Havaji stoupl na 99, dalších 1300 se stále pohřešuje. V troskách je hledají cvičení psi

Číst článek

Krátce po půl jedenácté dopoledne místního času (po 19.30 středoevropského letního času) stanice CBC informovala, že silnice vedoucí z Yellowknife na západ a pak na jih směrem k Fort Providence jsou již volnější.

Ve středu večer se však z Yellowknife táhla dlouhá kolona, která se za čtyři hodiny posunula o pouhých 30 kilometrů. Lidé by se podle Thompsona měli vydat jihozápadně směrem k provincii Alberta. Pokud mohou, mají k cestě využít svá auta, úřady slíbily zajistit dostatek pohonných hmot.

Pro ty, kteří potřebují s evakuací pomoci, zajistí úřady přepravu civilními i vojenskými letadly. Na místě už pomáhá armáda s hašením plamenů i s evakuacemi.

Lidé si mají najít i vlastní ubytování, pro ty, kteří nebudou mít kde zůstat, je připravená trojice evakuačních center v sousední Albertě, nejbližší je však od Yellowknife vzdálená 1100 kilometrů v malém městě Valleyview.

Kanada zažívá nejhorší sezónu lesních požárů v historii, v celé zemi hoří více než 1000 aktivních požárů, z toho 230 v Severozápadním území, uvádí Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme