Trudeau podle odhadů obhájí výhru v kanadských volbách, opoziční konzervativci uznali porážku

V kanadských předčasných volbách zřejmě zvítězí vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua. Na základě průběžných výsledků to odhaduje veřejnoprávní stanice CBC. Konzervativci umírněného předsedy Erina O'Toolea již uznali porážku.

Ottawa (Aktualizováno: 9:44 21. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Justin Trudeau podle projekcí obhájí výhru ve volbách, parlamentní většinu ale nejspíš nezíská | Foto: Christinne Muschi | Zdroj: Reuters

„Posíláte nás zpět pracovat s přesvědčivým mandátem provést Kanadu pandemií ke světlejší budoucnosti. Miliony Kanaďanů si zvolily progresivní plán,“ řekl Trudeau.

‚V Kremlu neponechali nic náhodě.‘ Volby v Rusku přinesly nespočet stížností i svědectví o podvodech

Číst článek

Lídr konzervativců O'Toole podle agentury Reuters v centrále strany v Torontu uvedl, že Trudeaovi zavolal a pogratuloval k volební výhře. „Naše podpora vzrostla, ale očividně je tu stále hodně, co musíme udělat, abychom si získali důvěru Kanaďanů,“ reagoval na projekce O’Toole.

Na svou stranu nově získali liberálové například hlavní město Ottawu. Konzervativci naopak zabodovali ve východní Kanadě při pobřeží Atlantiku. Ačkoli průzkumy přisuzovaly konzervativcům vyšší podporu, Trudeau má dlouhodobě podporu ve velkých městech a okolních oblastech, kde je více mandátů.

Nejasná většina

Podle stanice CBC ale není jasné, zda liberálové obsadí v parlamentu většinu, kvůli které předčasné volby vyvolali – projekce odhadují, že liberálové získají 157 z celkových 338 křesel a konzervativci 121, což jsou podobné výsledky jako v roce 2019. Pro většinu je nutný zisk 170 mandátů.

Trudeau tak uznal, že bude muset opět spolupracovat s dalšími stranami, včetně opozice. „Chceme, aby se za nás během krize i poté postavili členové parlamentu všech barev. Dali jste tomuto parlamentu a vládě jasný směr,“ vzkázal stávající kanadský premiér voličům. Těm za důvěru poděkoval i na twitteru.

Thank you, Canada — for casting your vote, for putting your trust in the Liberal team, for choosing a brighter future. We're going to finish the fight against COVID. And we're going to move Canada forward. For everyone.

07:31 – 21. 09. 2021

5931 56893

Trudeau vyvolal předčasné volby přibližně dva roky po svém druhém zvolení do čela kabinetu, kampaň zahájil v polovině srpna. Doufal, že jeho menšinová vláda využije podpory po zvládnutí pandemie covidu-19 a získá silnější postavení v parlamentu.

Jak podotýká americká CNN, většina Kanaďanů ale nepovažovala konání voleb za nutné a kanadský premiér se velmi brzy po riskantním kroku ocitl pod kritikou mnoha voličů.

Tomáš Havlín, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme