Zvětšení kontroverzního ropovodu má zelenou. Proti jsou kanadští domorodí obyvatelé, ekologové i města

Kanadská vláda schválila rozšíření ropovodu Trans Mountain, které má téměř ztrojnásobit tok ropy z dehtových písků v Albertě k exportním přístavům v Britské Kolumbii. O souhlasu vlády v úterý informoval premiér Justin Trudeau.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potrubí, které má být použito na rozšíření ropovodu Trans Mountain, leží zatím ve městě Kamloops v Britské Kolumbii | Foto: Dennis Owen | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí podle agentury Reuters nejspíše potěší oslabený energetický sektor, ale rozhněvá ochránce přírody. S rozšiřováním ropovodu by se mělo začít už v letošním roce. Dají se však očekávat žaloby u soudů proti vládnímu rozhodnutí.

Tisíce zavražděných a zmizelých domorodých žen v Kanadě: šlo o genocidu, stojí v závěru vyšetřování

Číst článek

Agentura AFP poznamenala, že souhlas s rozšířením se dal očekávat po loňském rozhodnutí vyvlastnit ropovod za 4,4 miliardy kanadských dolarů, tedy asi 75 miliard korun.

Trudeau také prohlásil, že každý dolar, který vláda na tomto projektu vydělá, bude investovat do přechodu kanadské energetiky na čisté zdroje.

Zatímco premiér Alberty tento projekt podporuje, premiér Britské Kolumbie jej odmítá. Podle zástupců Britské Kolumbie je totiž riziko úniku ropy z potrubí, což u tohoto typu není úplnou výjimkou, příliš velké.

S projektem nesouhlasí ekologické skupiny a domorodné obyvatelstvo, jakož i města Vancouver a Burnaby.

S rozšířením ropovodu by se také zásadně zvýšil počet ropných tankerů plujících mezi Kanadou a státem Washington.

Kanada má třetí největší ověřené zásoby ropy na světě, nedisponuje ale dostatečnou přepravní infrastrukturou.

Vůdci domorodých kmenů a zástupci ochránců přírody během protestů proti rozšíření ropovodu Trans Mountain v březnu 2018 | Foto: Nick Didlick | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme