Kanada se nemá obávat obranných plánů EU

Evropská unie ujistila Kanadu, že ji nebude obcházet v příštích evropských bezpečnostních strukturách. Zároveň však vyloučila další širší propojení obranných vztahů s Ottawou. Francouzský prezident Jacques Chirac, jehož země nyní předsedá unii, dnes v Ottawě slíbil, že Kanada se nemusí obávat plánů EU na vybudování evropského vojenského sboru rychlé reakce o síle 60.000 mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanada má výhrady, že díky nové evropské jednotce a pravděpodobně více izolacionistické politice administrativy nového amerického prezidenta George Bushe bude její pozice v Severoatlantické alianci oslabena. Vychází z toho, že EU hodlá příště častěji obcházet alianci a jednat o bezpečnostních otázkách přímo s Washingtonem.

V dnes podepsaném společném prohlášení se EU a Kanada dohodly ročně na čtyřech pravidelných schůzkách o evropské bezpečnostní problematice a obraně na úrovni expertů.

Dokument je nicméně prohrou pro Kanadu, která požadovala oficiální institucionální spojení s EU ohledně rozhovorů o obranných záležitostech.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme