Třetí případ za dva týdny. Po USA i Kanaďané sestřelili neurčený objekt, útok nařídil premiér Trudeau

Kanadská a americká letadla sestřelila neidentifikovaný objekt nad severní Kanadou, oznámil včera před půlnocí kanadský premiér Justin Trudeau s tím, že trosky blíže neurčeného předmětu budou nalezeny a prozkoumány. Trudeau řekl, že o celé záležitosti jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ten o den dříve nařídil sestřelit podobný objekt nad Aljaškou. Jedná se už o třetí případ sestřelu.

Kanada Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké stíhačky F-22 Raptor, které v posledních dvou týdnech sestřelily čínský údajně špionážní balón a další neurčitý předmět nad americkým územím (ilustrační foto)

Americké stíhačky F-22 Raptor, které v posledních dvou týdnech sestřelily čínský údajně špionážní balón a další neurčitý předmět nad americkým územím (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Krátce před Trudeauovým oznámením velitelství protivzdušné obrany Severní Ameriky (NORAD) podle agentury AP oznámilo, že zjistilo letící objekt ve vysoké výšce nad Kanadou. Další informace NORAD neposkytl.

Trudeau na twitteru napsal, že nařídil sestřelit neidentikovaný objekt, který narušil kanadský vzdušný prostor. Velitelství NORAD objekt sestřelilo nad Yukonem. Vzlétly kanadské a americké letouny a objekt úspěšně zasáhla americká stíhačka F-22.

Tento objekt byl třetím, který v posledních dvou týdnech narušil severoamerický vzdušný prostor, poznamenala AP.

Páteční sestřel

Bílý dům v pátek oznámil, že americká stíhačka sestřelila u Aljašky blíže neurčený objekt o velikosti malého osobního auta, který letěl ve velké výšce. Zásah nařídil prezident Joe Biden. Není jasné, komu letící předmět patřil. Další podrobnosti budou podle Washingtonu jasné po analýze zbytků.

Sestřelení dvou objektů je unikátní. USA ukazují odhodlanost, míní expert na vojenské letectví

Číst článek

Podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho se objekt nacházel ve výšce zhruba 12 tisíc metrů a mohl představovat nebezpečí pro civilní letadla. Trosky předmětu dopadly do amerických vod. Při sestřelení se objekt pohyboval u severovýchodního cípu Aljašky. Kirby uvedl, že ministerstvo obrany nemá poznatky o dalších podobných předmětech v americkém vzdušném prostoru.

Podle Kirbyho byl sestřelený objekt menší než čínský balon, který americké letectvo zničilo minulý týden. „Nevíme, kdo byl jeho majitelem, zda to byl nějaký stát, firma či fyzická osoba,“ uvedl mluvčí Bílého domu. Ani Pentagon nebyl v sobotu schopný určit původ létajícího předmětu. Další poznatky by mohla přinést analýza trosek, které se americké síly snaží vyzvednout. Zásah by měl být snazší než u čínského balonu, jelikož povrch je zmrzlý.

Předmět neměl pohon ani jiné prvky, které by mu dovolovaly měnit směr letu, a nejsou poznatky, že by ho někdo řídil, uvedl Pentagon. „Není nám zatím jasné jeho využití,“ řekl o předmětu Kirby. Není jasné, zda předmět nesl výzvědné vybavení. Letěl v nižší hladině než sestřelený čínský balon, který se pohyboval ve výšce zhruba 18 tisíc metrů, zmínil mluvčí Bílého domu několik rozdílů mezi oběma zásahy.

Výlov sestřeleného balonu | Zdroj: Profimedia

Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila čínský balon, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Peking sestřelení svého balónu odsoudil a uvedl, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu. Podle USA byly čínské špionážní balony zpozorovány již dříve na pěti kontinentech a jsou součástí rozsáhlého rozvědného programu, který Čína vede roky.

Český odborník na vojenské letectví Tomáš Soušek v rozhovoru pro Radiožurnál v sobotu uvedl, že oba americké sestřely jsou ukázkou připravenosti a odhodlanosti USA zasáhnout proti jakýmkoliv hrozbám ve vzdušné prostoru. „Použití síly, což znamená vlastně sestřel, je až ta nejzazší možnost, ke které se přistupuje opravdu jenom v ojedinělých případech,“ vysvětlil s tím, že se jedná o unikátní záležitost. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

tec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme