Kanadský Lytton z 90 procent shořel. Pokračující vlna veder způsobuje lesní požáry a stovky úmrtí

Město Lytton v západní Kanadě, kde v minulých dnech padaly historické teplotní rekordy, z naprosté většiny shořelo. Obyvatelé se museli evakuovat. Vlna veder má v oblasti na svědomí lesní požáry. Podle kanadských a amerických úřadů za poslední týden v souvislosti s horky zemřelo celkem víc než 550 lidí.

Lytton Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní požáry zasáhly město Lytton na západě Kanady. | Foto: Jennifer Gauthier | Zdroj: Reuters

V Kanadě, kde dosud nikdy nenaměřili víc než 45 stupňů Celsia, atakovaly teploty v minulých dnech padesátistupňovou hranici. Rekord padl v Lyttonu v Britské Kolumbii, kde ve středu bylo přes 49 stupňů Celsia.

Město zachvátil katastrofický požár, který zničil domy, podniky a auta. Šíření plamenů napomáhá větrné počasí.

Starosta Lyttonu Jan Polderman nařídil okamžitou evakuaci. Oheň se městečkem rozšířil za pouhých 15 minut. Zhruba 250 lidí muselo své domy opustit jen s nejnutnějšími věcmi. 

„Z Lyttonu toho moc nezbyde. Oheň byl všude,“ řekl Polderman pro server BBC

Podobné projevy klimatické krize pociťuje teď celý region. Hlavní město provincie Vancouver otevřelo pro obyvatele 25 klimatizovaných středisek, kde mohou lidé odpočívat nebo pracovat. 

V provincii Britská Kolumbie hlásí úřady 200procentní nárůst náhlých úmrtí. V posledních pěti dnech zemřelo 486 lidí oproti průměru 165. Hlavní koroner v regionu tvrdí, že úmrtí jsou spojena s extrémním počasím. Během minulých pěti let evidovali jen tři úmrtí spojená s vedrem.

Americké úřady v Oregonu registrují více než 60 úmrtí spojených s vedrem a stát Washington u hranic s Kanadou hlásí nejméně dvacet zemřelých, píše AP

Podle informací BBC šlo většinou o lidi žijící samostatně v nevětraných a neklimatizovaných domácnostech.

ban, jkb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme