Kanada varuje své LGBT+ občany před zákony v USA. Přibývá tam legislativy proti sexuálním menšinám

Kanadská vláda vydala doporučení pro své občany z komunity LGBT+, aby se před cestou do Spojených států seznámili s místními zákony, protože normy v některých státech by se jich mohly dotknout. Upozornil na to zpravodajský web BBC, podle kterého se podobná varování běžně vztahují na země jako Rusko, Egypt nebo Uganda.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Debaty budou zaměřené na naše sousední státy, Německo, Polsko, Slovensko a Rakousko, budou pojednávat aspekty života LBTQ lidí v těchto zemích,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý

Za úřadování republikánského guvernéra Rona DeSantise přijala zákony namířené proti sexuální menšinám například Florida (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kterých částí USA se nové doporučení týká, nebylo ihned jasné. Pasáž na vládním webu hovoří pouze o „některých státech“ a vyzývá potenciální turisty, aby si prošli „relevantní státní a lokální zákony“.

Vládní mluvčí na dotaz zpravodajské společnosti CBC odkazoval na nové zákony omezující přístup ke zdravotní péči pro transgenderové osoby a zakazující trans dívkám účast v dívčích sportech nebo restrikce na takzvané drag shows, kde se vystupující vydávají za zástupce opačného pohlaví.

Trans děti jako cesta k novým voličům. Američtí konzervativci útočí na LGBT lidi cíleně, říká reportér

Číst článek

Takovéto normy v posledních měsících přijímají státy napříč USA vedené politiky z Republikánské strany. Všechny tři uvedené příklady se týkají Floridy, která za úřadování guvernéra Rona DeSantise přijala řadu zákonů namířených proti sexuálním menšinám.

Letos DeSantis podepsal i opatření, které umožňuje trestat podniky za vpuštění dětí na „živá vystoupení pro dospělé“, soud ho ovšem v červnu dočasně zablokoval s vysvětlením, že je pravděpodobně protiústavní.

BBC uvádí, že v posledních letech také v USA výrazně přibylo protestů proti lidem označovaným souhrnně jako LGBT+. Objevují se také násilné incidenty, jako když v Kalifornii tento měsíc někdo zastřelil 66letou majitelku obchodu, podle policie v návaznosti na spor ohledně vyvěšené duhové vlajky. Podezřelého, kterého úřady později identifikovaly jako 27letého muže, policie zastřelila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme