Uzavřené školy i očkovací centra. Kanada zaznamenala nový teplotní rekord 47,9 stupně Celsia

V kanadské obci Lytton severovýchodně od Vancouveru vystoupala v pondělí rtuť teploměru na 47,9 stupně Celsia. Rekordní teploty naměřili také ve městech Portland a Seattle na americkém severozápadě. Města otevřela klimatizovaná chladící centra, kam si mohou občané přijít od veder dočasně odpočinout. Ventilátory a klimatizační jednotky jsou vyprodané.

Ottawa/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Intenzita nynějších veder je podle meteorologů listu The Washington Post tak statisticky vzácná, že ji lze v průměru očekávat jen jednou za několik tisíc let | Foto: Jennifer Gauthier | Zdroj: Reuters

V Kanadě byla překonána víkendová hodnota 46,1 stupně. Do nynější vlny veder bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937, uvedla agentura AFP.

Vysoké teploty zasáhly i Spojené státy. V Portlandu, který je nejlidnatějším městem amerického státu Oregon, se již v neděli dostala teplota přes 44 stupňů Celsia a v pondělí odpoledne na tamním letišti naměřili 46,1 stupně Celsia.

Severozápad Spojených států čelí nebývalé rekordní vlně veder. Klimatizace a ventilátory jsou vyprodané

Číst článek

Seattle ve státě Washington zaregistroval v pondělí teplotu 41,6 stupně. V obou případech se jedná o nejvyšší hodnoty od roku 1940, kdy se začaly vést záznamy.

V Seattlu je přitom průměrná teplota v červnu 19 stupňů Celsia. „Když je 21 stupňů, tak je pěkný den, všichni jsou venku v kraťasech a tričkách, ale tohle už je absurdní,“ řekl AFP jeden z místních obyvatel. Dodal, že si připadá, jako by byl na poušti. 

„Vleklá, nebezpečná historická vlna veder bude pokračovat celý tento týden,“ uvedly kanadské vládní úřady, které vydaly varování pro provincie Britská Kolumbie a Alberta a také pro část provincie Saskatchewan, část Severozápadního území a Yukonu.

Takto dlouho trvající extrémní vedra jsou přitom podle expertů velice nebezpečná pro zdraví obyvatel.

Kalkulačka tropických dnů. Spočítejte si, kolikrát jste už zažili třicetistupňová horka

Číst článek

Sucho a požáry

Vzhledem k vysokým teplotám spojeným s intenzivním suchem již v USA vypuklo také několik požárů. Ohnisko nazvané „Lava Fire“ na pomezí Kalifornie a Oregonu se například rozšířilo již na plochu asi 600 hektarů, hasiči jej mají zatím pod kontrolou jen asi z 20 procent.

Úřady již nařídily evakuaci asi 10 000 místních obyvatel a uzavřely téměř 50kilometrový úsek mezistátní silnice. Region je rovněž známý pěstováním marihuany, podle místních médií tam nyní oheň ohrožuje několik tisíc polí s konopím.

Intenzita nynějších veder je podle meteorologů listu The Washington Post tak statisticky vzácná, že ji lze v průměru očekávat jen jednou za několik tisíc let. „Ale klimatické změny vyvolané lidmi učinily tento typ výjimečných událostí pravděpodobnějším,“ dodávají.

Podle klimatologa Nicka Bonda z Washingtonské univerzity sice hrají změny klimatu v současné situaci svou roli, nicméně pouze sekundární. V první řadě se podle něj jedná o vzácný meteorologický jev, který je však v důsledku klimatických změn ještě intenzivnější.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme