Kanada zavádí povinnost očkování pro některé cestující a státní zaměstnance

Kanadská vláda začne brzy požadovat po všech federálních úřednících očkování proti covidu-19. Povinnost vakcinace se bude vztahovat rovněž na všechny cestující v komerčních letech, ve vlacích spojujících kanadské provincie, a na výletních lodích. Podle agentur to v pátek oznámili vládní činitelé.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti koronaviru (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Je to nejlepší způsob, jak ukončit pandemii a umožnit bezpečné otevření ekonomiky,“ řekl ministr pro mezivládní vztahy Dominic LeBlanc, podle nějž začne požadavek pro státní úředníky platit začátkem podzimu. Osoby, které se nemohou nechat naočkovat ze zdravotních důvodů, se budou muset nechat testovat, dodal. Vláda rovněž naléhá na všechny státem vlastněné firmy, například na kanadskou poštu, aby zavedly stejné požadavky.

USA začnou podávat třetí dávku vakcíny lidem se sníženou imunitou. Týká se to tří procent dospělých

Číst článek

Kanadská vláda je největším zaměstnavatel v celé zemi, připomněl LeBlanc s tím, že se jedná o asi 300 000 lidí. Ministr se nezmínil o tom, zda a jaké postihy by čekaly federální zaměstnance, kteří by očkovací příkaz neuposlechli. Prohlásil jen, že očekává, že se jím všichni zařídí.

Ministr dopravy Omar Alghabra pak oznámil, že očkování budou muset podstoupit nejen někteří cestující, ale také zaměstnanci v letecké, železniční a lodní dopravě, kterou reguluje kanadská vláda.

V Kanadě postupovala očkovací kampaň ze začátku roku oproti jiným vyspělým státům poměrně pomalu, nyní však jednou z nejvíce proočkovaných zemí na světě. Alespoň jednu dávku dostalo 71 procent všech tamních obyvatel, téměř 62 procent lidí má již očkování hotové. V zemi však začíná pomalu stoupat denní počet nových případů a kanadští vládní experti již začínají hovořit o čtvrté vlně pandemie spojované s nakažlivější variantou koronaviru zvanou delta.

Požadavky na očkování budou podle agentury Reuters zřejmě ožehavým tématem nadcházejících voleb, které premiér Justin Trudeau svolá pravděpodobně na konec září. Valná většina podporovatelů vládnoucích Liberálů podle průzkumů podporuje zavedení takzvaných covidových pasů, třetina stoupenců Konzervativců je však proti jejich používání.

Povinné očkování pro státní zaměstnance již zavedly některé americké státy, Francie například požaduje imunizaci po svých zdravotnících.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme