Kanaďané vybírají nový parlament, po deseti letech možná zvolí změnu

Kanaďané dnes hlasují v možná historicky nejtěsnějších volbách. Vládní konzervativci premiéra Stephena Harpera svedou podle všeho tvrdý boj s liberály a levicověji zaměřenými demokraty. Mnoho voličů bylo podle průzkumů ještě těsně před otevřením hlasovacích místností nerozhodnutých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadský ministerský předseda a šéf konzervativců Stephen Harper zdraví své příznivce během volební kampaně. | Zdroj: Reuters

Premiér Stephen Harper usiluje už o čtvrtý mandát v řadě. Zda na něj dosáhne, ale není zdaleka jisté.

Naopak po téměř deseti letech možná Kanada kráčí vstříc nové tváři v premiérské funkci.

V posledních nedělních průzkumech konzervativci premiéra Harpera ztráceli na liberály, vedené teprve třiačtyřicetiletým Justinem Trudeauem, sedm procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chystají se v Kanadě po deseti letech radikální změny ve vedení země? Tamní volby sleduje zpravodajka Lenka Kabrhelová

Tím podstatným, co z voleb dělá tak těsné klání, je ale velké množství nerozhodnutých voličů. I proto se je lídři nejsilnějších stran do poslední chvíle snažili přesvědčit.

Harperovi konzervativci v uplynulých třech volebních obdobích Kanadě vládli, aniž by kdy získali přes 40 procent hlasů. Političtí experti to přisuzují především tomu, že opozice byla dlouho roztříštěná.

Nicméně dlouhá doba u moci se začíná proti premiérovi obracet, mnozí Kanaďané totiž v předvolebních průzkumech neskrývali touhu po změně.

Lídr Liberální strany Justin Trudeau | Foto: ČTK

Lídr Liberální strany, který je synem někdejšího premiéra Pierra Trudeaua, považovaného za otce moderní Kanady, slibuje změny v domácí i zahraniční politice i nové investice, které by měly povzbudit výkon ekonomiky.

V Kanadě se hlasuje v šesti časových pásmech, poslední volební místnosti se zavřou v úterý nad ránem středoevropského času. Krátce poté by také měly být známé první výsledky voleb.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme