Kanadská vláda nepřežila hlasování o důvěře

Kanadský parlament vyslovil nedůvěru menšinovému liberálnímu kabinetu premiéra Paula Martina. Opozice se proti němu spojila kvůli finančnímu skandálu liberálů, který kanadskou politickou scénu ovládá od loňského února. Martinova vláda je s podporou Nové demokratické strany u moci necelý rok a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Martin | Foto: Department of Finance Canada

Ministerský předseda pravděpodobně už dnes navrhne generální guvernérce Kanady Michaelle Jeanové, aby rozpustila Poslaneckou sněmovnu a vypsala mimořádné parlamentní volby na 23. ledna příštího roku. Guvernérka zastupuje formální hlavu státu, britskou královnu Alžbětu II.

Průzkumy veřejného mínění napovídají, že výsledkem voleb by mohl být opět menšinový liberální kabinet, i když podle nejnovějšího šetření opoziční konzervativci náskok liberálů dotahují.

Liberálové čelí skandálu od února 2004, kdy vyšlo najevo, že jejich straničtí předáci údajně přihráli státní zakázky ve výši 100 milionů kanadských dolarů firmám spřízněným se stranou. Za vynaložené peníze tyto společnosti pak prý odvedly velmi málo nebo dokonce žádnou práci. Martin, který už v té době po rezignaci svého předchůdce Jeana Chrétiena stál v čele vlády, do aféry zapleten nebyl.

Regina Prouzová-Květoňová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme