Kanadský premiér slíbil předčasné volby po vyšetření skandálu

Kanadský premiér Paula Martin dnes v televizním vystoupení přiznal dílčí zodpovědnost za korupční skandál své strany. Zároveň přislíbil, že jakmile bude tato záležitost definitivně dořešena, uspořádá předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Martin | Foto: Department of Finance Canada

Menšinová vláda Liberální strany pod premiérovým vedením značně utrpěla na popularitě poté, co bylo zahájeno vyšetřování úplatků. Za ty v letech 1995 až 2002 někteří členové předchozí vlády této strany přidělovali firmám lukrativní státní zakázky.

Vyšetřující soudce John Gomery, pověřený tímto případem, má závěrečnou zprávu zveřejnit nejdříve v listopadu. Některé zdroje ale odhadují, že se tak stane až v prosinci. I v případě urychleného vyšetřování by tak Martinem slibované volby mohly být nejdříve před koncem roku.

Opoziční Konzervativní strana ale chce pád kabinetu urychlit a pohrozila, že o jeho důvěře ve sněmovně prosadí hlasování. Pro svržení součastné vlády jsou i představitelé frankofonního Quebeckého bloku. Podle agentury AFP by to ale nemuselo stačit.

Třetí opoziční formace - Nová demokratická strana - s takovým krokem váhá. Její šéf Jack Layton již naznačil, že "s rozsuzováním skandálu nespěchá". Případnou podporu Martinova kabinetu ale podmínil významnými změnami v rozpočtu. Ani s podporou NPD by ale osud vlády liberálů zajištěn nebyl.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme