Kanadský soud poslal za mříže muslimy za ‚vraždu ze cti‘

Afghánský přistěhovalec v Kanadě zavraždil tři nezletilé dcery a svou první manželku. Podle verdiktu soudu je Muhammad Shaffia zprovodil ze světa při muslimské „vraždě ze cti".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vražda (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Pomohl mu při tom jeho syn a druhá manželka. Rodině, kterou se otec snažil vést v duchu muslimských tradic vadilo, že se dívky oblékaly po západním způsobu a setkávaly se s chlapci svého věku.

Soud rozhodl, že obviněný otec, bratr a žena vraždu opravdu spáchali v roce 2009. Snažili se přitom maskovat zločin tím, že těla naložili do auta, to navedli do říčního kanálu a předstírali, že šlo o nehodu. Usvědčily je podezřelé okolnosti neštěstí a policejní telefonní odposlechy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek ze zahraniční redakce mluví o takzvané vraždě ze cti v Kanadě v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Všichni tři obvinění dostali doživotní trest.

Takzvané vraždy ze cti jsou bohužel docela běžné v Afghánistánu či ve východním Turecku, samozřejmě v Kanadě běžné nejsou.

„Vraždy ze cti“ nemají nic společného s islámem. Jedná se o jakousi starou patriarchální tradici. K vraždám mnohdy stačí velmi málo a záminky jsou mnohdy docela malicherné. S tím, jak tito lidé migrují, tak tyto drastické, hrůzostrašné zvyklosti si berou s sebou, ať už Turci do Německa nebo Afghánci do Spojených států nebo v tomto případě do Kanady.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Jaromír Marek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme