Na Kanárských ostrovech protestovalo přes 50 tisíc lidí. Vadí jim masový turismus a vysoké nájmy

Desítky tisíc lidí demonstrovaly v sobotu na Kanárských ostrovech proti masové turistice v tomto španělském autonomním regionu v Atlantickém oceánu. Do ulic a na promenády u pláží vyšlo manifestovat podle deníku El País přes 57 000 lidí, některá média uvádí i více než 100 000 účastníků, kteří požadují mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní obyvatele.

Las Palmas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty na Kanárských ostrovech

Podle deníku El País se protestu v Santa Cruz de Tenerife účastnilo přes 30 000 lidí, dalších 14 000 demonstrovalo v Las Palmas de Gran Canaria, asi 9000 na Lanzarote a 2800 na ostrově Fuerteventura | Foto: Borja Suarez | Zdroj: Reuters

V solidaritě s protesty na Kanárských ostrovech v sobotu demonstrovaly také skupiny lidí v Madridu či Barceloně.

Demonstranti v sobotu nesli například transparenty s hesly „Kanárské ostrovy na prodej, SOS“, „Nechceme emigrovat, chceme žít doma“ či „Už stačilo“.

Francie posílá milionům domácností energetické šeky. Platí jimi elektřinu či rekonstrukci bytu

Číst článek

Podle deníku El País se protestu v Santa Cruz de Tenerife účastnilo přes 30 000 lidí, dalších 14 000 demonstrovalo v Las Palmas de Gran Canaria, asi 9000 na Lanzarote a 2800 na ostrově Fuerteventura.

Organizátoři protestů požadují, aby úřady zajistily kontrolu dodržování pravidel pro prázdninové pronájmy, omezily nákup nemovitostí lidi, kteří na ostrovech nebydlí, či zavedly ekologickou daň pro turisty.

„Potřebujeme zcela změnit ekonomický model našeho regionu,“ řekl deníku El País pětapadesátiletý Antonio Bueno. „Ten, který máme na Kanárských ostrovech, jde proti kvalitě života a je neudržitelný,“ dodal a zmínil například neustále dopravní zácpy kvůli cestovnímu ruchu a vysoké nájmy. Ty jsou podle deníku El País čtvrté nejvyšší ze všech španělských autonomních regionů.

Na Kanárských ostrovech žije asi 2,2 milionu lidí a loni je navštívilo na 14 milionů zahraničních turistů, většinou z Británie, Německa či Nizozemska. Kromě toho tam loni přijely také na dva miliony španělských turistů, napsala v neděli agentura DPA. Cestovní ruch je pro tamní ekonomiku ale klíčový a zajišťuje asi 40 procent pracovních míst.

Přesto jsou podle deníku El País na Kanárských ostrovech druhé nejnižší platy ze 17 španělských autonomních regionů a mají jednu z nejvyšších nezaměstnaností v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme