Požár na Kanárských ostrovech zničil 10 tisíc hektarů půdy. ‚Začal ztrácet na síle,‘ tvrdí místní premiér

Lesní vnitrozemský požár na španělském ostrově Gran Canaria se od soboty stále nedaří dostat pod kontrolu, podle předsedy regionální vlády Kanárských ostrovů ale začíná ztrácet na síle. Informují v úterý místní média. Plameny zničily na 10 000 hektarů v severní a západní části ostrova, včetně asi 2000 hektarů přírodního parku. Požár zatím neohrožuje oblast, kam jezdí většina z turistů navštěvujících tento ostrov u afrického pobřeží v Atlantiku.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči se snaží dostat pod kontrolu požár na Gran Canarii. | Foto: Borja Suarez | Zdroj: Reuters

„Lesní požár na Gran Canarii začal dnes nad ránem ztrácet na síle po třech dnech bez možnosti ho dostat pod kontrolu,“ napsal v úterý ráno na twitteru premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres.

Odborník na lesy k smrtícím požárům: Jsme hladoví po dřevě a vyrábíme si hromady střelného prachu

Číst článek

Situace je ale nadále vážná, uzavřena zůstává dvacítka místních silnic a na 9000 evakuovaných se zatím nevrátilo do svých domovů. Podle deníku El País jde o nejhorší lesní požár ve Španělsku za několik posledních let.

Do boje s ohněm bylo nasazeno na 1000 hasičů s 18 letadly a vrtulník, práci jim ztěžuje počasí i hornatý terén. Plameny v předchozích dnech v místech dosahovaly výšky až 50 metrů, takže hasit se někde nedalo ani ze vzduchu.

Vysoké teploty (kolem 34 stupňů), nízká vlhkost vzduchu a vítr o rychlosti i přes 80 kilometrů v hodině přispěl k rychlému šíření požáru.

„Očekáváme, že nejpozději zítra by se měly podmínky zlepšit, zatím je požár mimo kontrolu,“ řekl v pondělí večer novinářům předseda regionální vlády Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres s tím, že meteorologové očekávají v úterý a ve středu pokles teplot.

A punto de amanecer,buenas noticias sobre el incendio de Gran Canaria. Me trasladan los técnicos, tras visitar en la noche las zonas , que el incendio remite, que no ha entrado en Inagua y pierde potencial. Los medios aéreos, listos para actuar. #IFGranCanaria #IFVallesco

08:25 – 20. 08. 2019

1383 4322

Evakuace 9 tisíc lidí

Od soboty, kdy požár vypukl, bylo evakuováno přes 9000 lidí z 50 lokalit v devíti obcích. Lidé museli opustit své domovy velmi rychle, mnozí mají nyní strach i o zvířata, která nechali na svých farmách.

‚Pod kontrolu se ho nepodaří dostat tři dny.‘ Požár na Kanárských ostrovech už zničil 5000 hektarů půdy

Číst článek

„Mám pocit bezmoci a nejistoty, říkají, že oheň nezasáhl můj dům, doufám, že vše bude dobré,“ řekl rozhlasu Cadena SER Paco Marrero z obce San Mateo.

Evakuovaným pomáhá i místní Červený kříž. „Poskytujeme jim nejen základní potraviny a vodu, ale snažíme se i psychickou podporu. Neví, jestli přišli o své domy, o svá zvířata... Jsou to venkovští lidé, připoutaní k půdě,“ řekla rozhlasu Maru Vázquezová z Červeného kříže.

Nynější požár je už třetím, který ostrov Gran Canaria zasáhl v posledních dnech. První z 10. srpna zničil na 1200 hektarů a druhý 13. srpna postihl asi 200 hektarů.

Ostrov Gran Canaria je s téměř milionem obyvatel druhým nejlidnatějším z Kanárských ostrovů. Ročně ho navštíví na 4,5 milionu turistů, 90 procent z nich ale jezdí na jih ostrova a zejména na pobřeží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme