Kanárské ostrovy si už mohou oddychnout

Na Kanárských ostrovech se po bouři vrací situace k normálu. Úřady už zrušily stav pohotovosti vyhlášený v neděli v souvislosti s příchodem tropické bouře. Přírodní živel způsobil materiální škody a vyžádal si také život sedmi lidí. Podle představitele oblasti Adana Martina se meteorologické podmínky vrátily k normálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky bouře na Tenerife | Foto: ČTK

Škody, které bouře Delta napáchala na infrastruktuře, se intenzivně opravují. Na 200.000 lidí je stále bez elektřiny, její dodávky budou ale plně obnoveny nejdříve v pátek. V oblastech, kde není elektřina, byla mobilizována policie a civilní gardy, aby zabránily incidentům a případnému rabování.

Všechna letiště a přístavy souostroví již fungují normálně. Odstraňují se popadané stromy a sloupy se signalizačními světly, které ochromily silniční dopravu. Včera večer bylo stále ještě několik tisíc uživatelů pevných telefonních linek a jedné mobilní sítě bez spojení. Očekává se ale přílet armádního letounu, který přiveze elektronický materiál nutný na opravu sítě. Dnes by mělo být obnoveno vyučování ve školách, které bylo přerušeno v pondělí.

Nejvíce bouře postihla ostrovy Gomera, La Palma, Hierro a Tenerife, z nichž první tři byly několik hodin odříznuty od světa. Bouře zničila na mnoha místech i plantáže banánovníků, které jsou hlavním vývozním artiklem Kanárských ostrovů. Podle místních úřadů si bouře vyžádala nejméně sedm obětí. Prvními z nich se stalo šest afrických emigrantů, kteří utonuli v pondělí, když se jejich plavidlo v bouři převrhlo. Dalších deset až dvanáct osob, které pluly s nimi, se podle úřadů ještě pohřešují. Na ostrově Fuenteventura zemřel starý muž, kterého vítr smetl ze střechy, na ostrově Hierro zranila padající palma německou turistku.

Bouře Delta, která se v neděli vytvořila nad Atlantským oceánem, je považována za neobvyklý klimatický jev. Je to poprvé, kdy bouře takového charakteru udeřila na Kanárských ostrovech, řekl guvernér oblasti. V říjnu se tady objevil také zcela nečekaný jev, kdy se přihnala větrná smršť Vince. Zasáhla španělské a portugalské pobřeží, ale větší škody nezpůsobila.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme