Kancléřka Merkelová bude na evropském summitu podporovat dohodu s Tureckem

Uzavření balkánské cesty řeší podle kancléřky Angely Merkelové pouze symptomy uprchlické krize, ne její příčiny. Prohlásila to v německém parlamentu. Na zítřejším summitu Evropské unie bude proto Merkelová podporovat dohodu s Tureckem, která je podle ní pro trvalé řešení klíčová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Michael Sohn | Zdroj: ČTK

Dohoda s Tureckem podle německé kancléřky zamezí ilegální migraci přes Egejské moře a připraví převáděče o jejich byznys.

Uzavření balkánské cesty nepovažuje kancléřka Merkelová za rozumné řešení, přestože teď přichází do Německa méně než 100 uprchlíků denně, zatímco dříve se každým dnem přes hranice převalily tisíce běženců.

Na problém se prý totiž Angela Merkelová dívá z evropského pohledu a situace v Řecku zůstává i nadále komplikovaná. Pokud se nebude řešit, německá kancléřka se obává dalších potíží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní prohlášení kancléřky Angely Merkelové před evropským summitem sledoval německý zpravodaj ČRo Pavel Polák

Nejdůležitějším předpokladem trvalého řešení uprchlické krize je pro Merkelovou zabezpečení vnější hranice schengenského prostoru.

Proto je prý připravena podpořit vyčlenění dalších tří miliard eur pro Turecko na projekty pro uprchlíky. Stejně tak kancléřka podporuje další přístupová jednání s Tureckem a jednání o bezvízovém styku pro turecké občany.

Turecko totiž na mimořádném summitu na začátku března nabídlo Evropské unii, že bude přijímat všechny uprchlíky, kteří se do Řecka dostanou. Za to chce ale další peníze, bezvízový styk a pokračování jednání o přistoupení do Evropské unie.

Kritici této dohody poukazují na to, že se Evropa nechává Tureckem vydírat a že přivírá oči nad autokratickým způsobem vládnutí tureckého prezidenta. Merkelová se k těmto výtkám staví pragmaticky. O sporných otázkách je prý nutné mluvit, v tuto chvíli ale nepředstavují prioritu a Evropa teď navíc Turecko velmi potřebuje.

Kancléřka se ve svém prohlášení rovněž pozastavila nad tím, že tak bohatý kontinent, jakým Evropa je, se dosud nedokázal dohodnout na tom, jak si rozdělit zátěž, kterou některým státům uprchlická krize přináší.

Angela Merkelová ovšem spoléhá na to, že ve chvíli, kdy uprchlíci přestanou nekontrolovaně proudit do Evropy, se zvýší ochota jednotlivých evropských zemí část uprchlíků z Turecka přijímat.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme