Kancléřka Merkelová byla už po osmé zvolena do čela Křesťanskodemokratické unie

Německá kancléřka Angela Merkelová byla dnes opět zvolena do čela Křesťanskodemokratické unie, už po osmé v řadě. A to skoro s 97 procenty hlasů delegátů stranického sjezdu CDU. V čele této konzervativní strany stojí Merkelová už od roku 2000.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana Angely Merkelové Křesťanskodemokratická unie (CDU) vyhrála volby ve Šlesvicko-Holštýnsku

Strana Angely Merkelové Křesťanskodemokratická unie (CDU) vyhrála volby ve Šlesvicko-Holštýnsku | Zdroj: Reuters

Podle Roberta Schustera, odborníka na Německo, počet hlasů, který Merkelová dostala, ukazuje, že se kancléřka těší opravdu velké podpoře ve straně.

„Těch necelých 97 procent hlasů je opravdu silný mandát, nicméně na straně druhé nemůžeme zapomenout na to, že sjezdy politických stran málokdy vedou k tomu, že by si delegáti měli možnost skutečně předsedu zvolit z několika kandidátů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Angele Merkelové mluvil moderátor Vladimír Kroc s odborníkem na Německo Robertem Schusterem

„Spíš jde o to manifestačně doložit, že daný lídr má za sebou podporu delegátů nebo celé politické strany. Čím vyšší ta podpora bude, tím silnější bude mandát i navenek,“ vysvětluje Robert Schuster.

Faktem je, že Angela Merklová jakožto žena a ještě původem z východního Německa skutečně není političkou, která by byla ve straně tolik oblíbená. Mnohými skalními členy CDU je podle odborníka spíš brána jako nástroj nebo prostředek k volebnímu vítězství.

Merkelová je oblíbená a schopná

Všichni totiž vědí, že CDU může v současné situaci vyhrát volby jen s Angelou Merkelovou, protože nastavení společnosti preferuje právě politiky typu kancléřky.

Ta také po dobu vedení strany úspěšně konkuruje případným rivalům uvnitř strany.

„Kancléřka v minulosti měla různé vnitrostranické konkurenty, nicméně ti buď postupně z politiky odešli, jako třeba hesenský premiér Roland Koch, nebo se Angele Merkelové podařilo politiky povýšit do takových funkcí, kde už ji nemohli ohrozit. To je třeba příklad někdejšího prezidenta Christiana Wulffa,“ říká Robert Schuster.

CDU na celostátní úrovni vystupuje se svou sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií, zkráceně CSU.

V poslední době vzbudila pozornost v Německu témata jako mýtné na dálnicích pro cizince, požadavek, aby přistěhovalci v Německu mluvili i doma německy a podobné změny, které právě CSU žádá.

Podle Roberta Schustera strategie dělby práce mezi CDU a CSU v tomto případě funguje dobře.

V Německu se objevila nová strana, přebírá zklamané voliče

„Německé politické spektrum se za posledních několik měsíců výrazně proměnilo, protože napravo od CDU a CSU se objevila nová strana Alternativa pro Německo, což je strana, která dokázala velmi rychle oslovit zklamané voliče, voliče pravicové, konzervativní a částečně i protievropské. Myslím si, že to, co slýcháme z řad CSU, není nic jiného, než snaha získat voliče nazpět,“ upozorňuje Robert Schuster.

Angela Merkelová stojí už 9 let také v čele vlády. Podle něj je to způsobené tím, že se Německu navzdory krizi daří v evropském srovnání stále dobře a také to je jejím velmi populárním politickým stylem.

„Hlavně v německé politice vidíme, že řada představitelů jiných politických stran se snaží takzvaný moderující styl Angely Merkelové napodobovat, ale nikdy se jim nepodaří dosáhnout úrovně toho originálu.“

„Na straně druhé, dokud německá ekonomika bude patřit k tahounům Evropy, tak se samozřejmě bude dařit vládě vedené kancléřkou Merkelovou. V okamžiku, kdy by mělo dojít k nějakému hlubšímu propadu ekonomiky, bude kancléřka Merkelová podle mého názoru první, kdo to pocítí,“ dodává Robert Schuster, odborník na Německo.

Šárka Daňková, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme