Kancléřka Merkelová důrazně žádá zastavení výstavby židovských osad

K zastavení další výstavby židovských sídlišť na palestinských územích vyzvala v Berlíně izraelského premiéra Netanjahua kancléřka Angela Merkelová. Kancléřka si myslí, že jde o zásadní bod, jak docílit pokroku v izraelsko-palestinských jednáních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Benjamin Netanjahu | Zdroj: ČTK

Spolková kancléřka je přesvědčená o tom, že jsou v současné době vyhlídky na mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu "velmi dobré," ale že všechny zúčastněné tlačí čas.

Zmrazení výstavby židovských osad má podle Merkelové naprosto stěžejní význam pro opětovné zahájení rozhovorů. Německá kancléřka současně připustila, že takový krok není vnitropoliticky snadný.

Benjamin Netanjahu v Berlíně převzal během emotivního ceremoniálu z rukou šéfredaktora deníku BILD původní stavební plány koncentračního tábora Osvětim, které v loňském roce získalo vydavatelství Axel Springer.

Izraelský premiér v Berlíně zdůraznil požadavek, aby Palestinci uznali židovský stát.

Merkelová s Netanjahuem se taky shodli na potřebě tvrdších sankcí vůči Íránu, pokud Teherán do zářijového termínu neukáže vůli jednat o svém jaderném programu.

Podle spolkové kancléřky by se nové sankce mohly týkat taky energetického a finančního sektoru. Benjamin Netanjahu pak uvedl, že nová opatření musejí Teherán "velmi zabolet".

Přečtěte si také:
Izrael a USA se přibližují dohodě ohledně židovských osad
Izraelské vedení v tichosti zmrazilo nové projekty židovských osad
Přes kritiku vystěhovala izraelská policie ve východním Jeruzalémě další arabské rodiny
Američané a Izrael se prý přibližují kompromisu ohledně židovských osad
Izraeli se nelíbí Obamova kritika židovské výstavby ve východním Jeruzalémě

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme