Kandidát na francouzského prezidenta Fillon má problém. Prokuratura vyšetří zaměstnávání jeho manželky

Horký favorit nadcházejících prezidentských voleb ve Francii François Fillon se snaží uhasit skandál kolem zaměstnávání své manželky v době, kdy byl ještě poslancem. Na tom sice není ve Francii nic nelegálního, nemělo by ale jít o zaměstnání zcela fiktivní a navíc s vysokým platem ze státní pokladny, jak tvrdí tisk. Aféru začala vyšetřovat finanční prokuratura. Fillon jakékoli pochybení odmítl a chce být rychle vyslechnut vyšetřovateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Fillon | Zdroj: Reuters

Penelope Fillonová sice vystudovala práva, ale vždy se uvádělo, že místo o kariéru se starala o rodinu jako žena v domácnosti. Podle vlastních slov se nikdy nepletla do manželovy politické práce.

Satirický časopis Le Canard enchaîné nyní vyrukoval s odhalením, že politikova manželka inkasovala přibližně půl milionu eur (asi 13,5 milionu Kč) za osm let „práce“ v roli asistentky poslance, nejprve svého muže a pak - když se Fillon stal premiérem - i jeho nástupce v Národním shromáždění. Populární týdeník tvrdí, že jeho reportéři nenašli ani náznak, že by Fillonova choť skutečně nějakou práci vykonávala.

Běžná praxe

Fillonův mluvčí přiznal, že Penelope Fillonová byla spolupracovnicí svého chotě, ale zdržel se vyjádření ohledně odměny za práci. „Je běžnou praxí, že manželky poslanců jsou jejich zaměstnanci, na levé i na pravé straně politického spektra,“ řekl Thierry Solère.

„Vždy pracovala ve stínu, protože není v jejím stylu sama se drát dopředu,“ zareagoval další Fillonův spolupracovník, Benoist Apparu, na podezření, že šlo o fiktivní zaměstnání. „Není to ani nezákonné, ani nemorální. Národní shromáždění to povoluje,“ řekl. Ani on však neuvedl žádné podrobnosti ohledně odměny za práci.

Fillon reagoval ve středu večer prohlášením, v němž řekl, že vyšetřování umožní zarazit tuto podle něj pomlouvačnou kampaň. Zdůraznil, že všechna obvinění jsou zcela nepodložená. „Ve snaze ukázat pravdu si přeji, aby mě finanční prokuratura přijala co nejdříve. Ti, co mě chtěli tři měsíce před volbami zasáhnout, musejí počítat s mou odhodlaností bojovat za vítězství pravdy a na obranu své cti,“ uvedl zkušený politik.

Smrduté kuličky

„Vrhání smrdutých kuliček začalo,“ prohlásil sám Fillon a dodal, že článek dál komentovat nebude, protože není co komentovat. Je však prý "zděšen mírou opovržení a nepřátelství vůči ženám“ v článku. „Protože je to má žena, tak nemá právo pracovat? Představte si, že by politik řekl ženě, ať dělá jen marmelády. Všechny feministky by mu vynadaly,“ řekl.

Komentátoři si povšimli, že se nijak nevyjádřil k podstatě obvinění, které představuje první zádrhel v dosud hladkém tažení. "Škody by mohly být potenciálně značné," odhadl odpoledník Le Monde a dodal, že i ve srovnání s platy poslaneckých asistentek jde o vysoce nadprůměrné příjmy.

Překvapení levicových primárek: Valls postupuje z druhého místa, vyhrál exministr Hamon

Číst článek

Časopis tvrdí, že se dostal k údajům, podle kterých Penelope Fillonová pobírala v různých obdobích od 3900 až po 7900 eur měsíčně hrubého (asi 105 000 až 213 000 Kč). Kromě toho si měla přijít ještě na dalších pět tisícovek eur měsíčně v revue vydávané Fillonovým přítelem.

„Nikdy jsem s ní nepracovala, nic o tom nevím. Znám ji jen jako ministrovu manželku,“ řekla týdeníku parlamentní spolupracovnice poslance Marka Joulauda, v jehož službách měla politikova manželka působit po Fillonově odchodu do vlády.

Na aféru podle listu Le Parisien zareagovala justice: finanční prokuratura dnes zahájila předběžné vyšetřování, které má ověřit, zda zaměstnání Penelope Fillonové bylo či nebylo fiktivní.

Podle průzkumů se očekává, že Fillon jako kandidát umírněné pravice postoupí do závěrečného duelu 7. května, ve kterém jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

Politický veterán, dvaašedesátiletý Fillon se těší pověsti dokonalého gentlemana a vzorného otce rodiny. Penelope, která pochází z Walesu, si vzal v roce 1980 a pár má pět dětí. V jednom rozhovoru o důležitosti rodiny se bývalý premiér z éry prezidenta Nicolase Sarkozyho nechal slyšet, že by nikdy nedovolil, aby mu politika zasahovala do soukromého života.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme