Kandidáti na amerického prezidenta se střetnou v poslední televizní debatě

Američtí prezidentští kandidáti se dnes utkají v poslední televizní debatě před listopadovými volbami. Demokrat Barack Obama a republikán John McCain budou tentokrát diskutovat na Hofstrově univerzitě nedaleko New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. McCain a B. Obama | Foto: AFP

Oba kandidáti se budou snažit přesvědčit o svých vůdčích schopnostech, odhadují komentátoři. John McCain a Barack Obama dnes mají debatovat čistě o ekonomických otázkách a vnitřní politice.

Očekává se, že stejně jako v prvních dvou debatách budou vzájemně zpochybňovat své charakterové vlastnosti a politické zkušenosti.

Tři týdny před volbami se demokratu Obamovi daří udržovat náskok v podpoře voličů. A co je pro republikána McCaina nebezpečnější, jeho demokratický sok začíná získávat podporu ve státech, jejichž voliči jsou nerozhodní a o výsledku voleb s velkou pravděpodobností rozhodnou.

Televizní debaty - tradiční rituál voleb prezidenta v USA

Televizní debaty patří neodmyslitelně k rituálům americké prezidentské kampani. Televize už byla koncem 50. let ve Spojených státech zavedeným médiem číslo jedna. Teprve ve volbách v roce 1960 ale ukázala milionům diváků souboj kandidátů na nejvyšší úřad v přímém přenosu. A to v debatách, kdy museli odpovídat na otázky a reagovat na výpady soupeře.

Senátor John Fitzgerald Kennedy, demokratický kandidát, působil už v úvodním proslovu první debaty mladistvě a energicky. Nepodcenil přípravu obsahovou, ale ani vizuální. Byl profesionálně nalíčený a měl na sobě tmavší oblek, který se na černobílých obrazovkách dobře vyjímal oproti šedivému pozadí.

Republikán Nixon působil unaveně. Částečně měl jednoduše smůlu. Těsně před první debatou si totiž bolestivě poranil koleno a podle spolupracovníků doslova trpěl. Ale za další handicapy si mohl sám. Jeho šedivý oblek se na pozadí ztrácel. Nebyl čerstvě oholený ani pořádně nalíčený a na tváři tak měl ne snad přímo strniště, ale to, čemu se anglicky říká podvečerní stín.

Kennedy v argumentech nad Nixonem nepřevážil. Rozhlasoví posluchači považovali výsledek debaty za nerozhodný nebo za vítěze označovali tehdejšího viceprezidenta Nixona. U televizních diváků ale vyhrál jednoznačně Kennedy. Debaty mu pomohly získat sice minimální, ale rozhodující náskok v podpoře voličů a ve velmi těsném hlasování v listopadu zvítězil.

Richard Nixon tak doplatil na podcenění dnes už všeobecně známé pravdy - v televizi nezáleží jen na tom, co se říká, ale také jak se to říká a jak dobře při tom řečník vypadá.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme