Kandidáti na šéfa britských konzervativců kritizovali Johnsona, ten na první debatu nedorazil

První televizní debata kandidátů na místo šéfa Konzervativní strany a tím i na křeslo britského premiéra v neděli večer nic přelomového nepřinesla. Podle očekávání se diskuse vysílané stanicí Channel 4 nezúčastnil hlavní favorit probíhající volby Boris Johnson a ostatních pět adeptů se doplňovalo v jeho zpochybňování.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do druhého kola volby nového lídra britské Konzervativní strany postoupilo sedm lidí. Tři kandidáti nezískali potřebných 17 hlasů. | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Exministr zahraničí Boris Johnson své výsadní postavení mezi kandidáty potvrdil při čtvrtečním prvním kole hlasování poslanců strany, které jasně ovládl ziskem 114 hlasů. Pokud mu podpora vydrží, tak má podle pozorovatelů jisté místo ve finální dvojici, z níž budou v poslední fázi volby vybírat řadoví členové Konzervativní strany.

Do dalšího kola volby lídra britských konzervativců postupuje sedm kandidátů. Nejvíc hlasů má Johnson

Číst článek

Zbylých pět kandidátů - ministři zahraničí Jeremy Hunt, životního prostředí Michael Gove, vnitra Sajid Javid, pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart a bývalý ministr pro brexit Dominic Raab - v nedělní televizní debatě jeden po druhém zpochybňovali schopnost Johnsona dovést Británii ke zdárnému odchodu z Evropské unie.

Stejný více méně soustředěný útok na Johnsona provázel všechna jejich nedělní vystoupení, napsaly agentura Reuters a web BBC. Dávali při tom mimo jiné najevo, že jeho slib opustit EU do 31. října považují za takřka nemožný, a upozorňovali, že to může vést k brexitu bez dohody.

Příští hlasování o budoucím vůdci Konzervativní strany se uskuteční v úterý, přičemž hranice pro postup bude činit nejméně 32 hlasů konzervativních poslanců. Následující kola jsou stanovena na středu a čtvrtek. Další hlasování pak budou pokračovat, dokud nezbudou dva uchazeči. Z nich pak vybere členská základna nového lídra, který se zároveň ujme premiérského křesla. Vítěz má být znám v týdnu od 22. července.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme