'Neobnovíme program zadržování a výslechů.' Kandidátka na šéfku CIA vysvětlovala řízení tajné věznice

Americká Ústřední zpravodajská služba neobnoví kritizovaný program zadržování ani drsné výslechové metody praktikované po atentátech z 11. září 2001. Ve středu to prohlásila kandidátka na šéfku CIA Gina Haspelová ve výboru pro tajné služby Senátu USA. Prozatímní ředitelka CIA vzbuzuje v řadě senátorů obavy, jelikož mimo jiné řídila i jednu z tajných věznic používajících metody označované odpůrci za mučení.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na post šéfa CIA Gina Haspelová

Kandidátka na post šéfa CIA Gina Haspelová | Foto: Aaron P. Bernstein | Zdroj: Reuters

„Chápu, že spousta lidí v celé zemi chce znát můj osobní pohled na někdejší program zadržování a vyslýchání. Poté, co jsem sloužila v oné překotné době, dávám vám svůj osobní příslib, jasně a bez výhrad, že pod mým vedením CIA neobnoví takový program zadržování a výslechů,“ řekla senátorům Haspelová.

Ženu, která v CIA slouží již 33 let, si prezident Donald Trump vybral do čela této tajné služby jako nástupkyni Mika Pompea, jehož přesunul do funkce ministra zahraničí a od jehož odchodu Haspelová CIA provizorně vede.

Haspelovou musí do funkce potvrdit Senát, kde mají Trumpovi republikáni těsnou většinu 51 hlasů ku 49 a její osud není podle amerických médií zdaleka jistý.

Domnělý příkaz nadřízeného. Odtajněné dokumenty očistily kandidátku na šéfku CIA

Číst článek

Tajná věznice v Thajsku

Právě pochybnosti ohledně toho, zda a jak se může minulost šéfky tajné věznice v Thajsku promítnout do budoucího fungování CIA, mohou mnohé senátory přesvědčit v otázce případné podpory Haspelové.

Zvláště část demokratů dává najevo, že pouhé ujišťování o záměrech nevrátit se k praktikám minulosti jim nestačí.

„Nikdo by neměl dostat zelenou jen proto, že respektuje zákon,“ podotkl demokratický senátor Mark Warner, že kontroverzní metody používané v minulosti v tajných věznicích CIA po světě jsou dnes nelegální. Haspelová by podle něj měla být schopna senátorům i veřejnost upřímně přiblížit roli, kterou v minulosti hrála v programu, který „není v souladu s americkými hodnotami“.

Její příslib zabránit jakékoli snaze o návrat tvrdých metod je přitom v rozporu s Trumpovou předvolební rétorikou, kdy sliboval rázný postup vůči teroristům s tím, že znovu povolí takzvaný waterboarding neboli simulované topení. Od svého nástupu do úřadu se však o tomto tématu nezmínil.

'Jednala vždy morálně'

Sám prezident dal v úterý na twitteru najevo svou trvající podporu pro Haspelovou, která se v případě potvrzení Senátem může stát první ženou v čele CIA. „Je to žena, která byla lídrem, kamkoli přišla. CIA chce, aby ji vedla směrem k zářné a slavné budoucnosti Ameriky!“ napsal prezident.

Senát by mohl mít problém s Haspelovou v čele CIA. Má vazby na operace, při kterých se mučili lidé

Číst článek

Prozatímní šéfky CIA se zastal také předseda senátního výboru pro tajné služby Richard Burr. „Není pochyb, že prezident vybral v 70leté historii služby tu nejkvalifikovanější osobu,“ řekl. Dodal, že Haspelová během své více než třicetileté kariéry u CIA jednala vždy morálně, eticky a ve shodě se zákony.

Haspelová ve středu také přislíbila, že hodlá úzce spolupracovat se senátním výborem, který dohlíží na fungování CIA. Chtěla by rovněž v zahraničí nasadit více lidí do terénu a prohloubit spolupráci s americkými spojenci.

Senátorům Haspelová rovněž řekla, že Spojené státy se musí více zaměřit na chování Číny, která se podle ní otevřeně snaží krást americkou technologii.

Americké úřady a také Kongres v této věci podnikly řadu kroků, aby vybraným čínským firmám zabránily v přístupu na americký trh s jejich produkty, které mohou být zneužity ke krádežím duševního vlastnictví či technologické špionáži.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme