Kandidátské státy dál bojují o peníze na rozšíření

Kandidátské státy dnes s Evropskou unií znovu bojují o peníze na rozšíření. Česko už dosáhlo v několika oblastech téměř svého. Jelikož se jedná o peníze do zemědělství, Česko se snažilo zvýšit kvóty na některé výrobky, především na masné býky, mléko nebo referenční výnos pro obilí. To se podařilo. O ostatním se jedná. Do krize se však dostaly rozhovory Polska s Unií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

Polští vyjednavači jsou pod dvojím tlakem. Na jedné straně vůdce rolnické strany Kalinowski varuje, že odejde z vlády Leszka Millera, pokud se Polsko smíří s nižšími dotacemi a kvótami na zemědělskou produkci. Na straně druhé předsedající EU dánský premiér Rasmussen tvrdí: "Pokud některá kandidátská země nebude schopná se do kodaňského summitu dohodnout, ostatní na ni nebudou čekat. Tato země pak vstoupí až v roce 2007, ne 2004."

Napětí mezi Polskem a Unií je podle odborníků pochopitelné. Česko a další země sice stejně tvrdě bojují o peníze do zemědělství, ale nedýchá jim na záda čtvrtina národa, jako je tomu v polském agrárním sektoru.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme