Kandidovat mohou, volit ne. Teenageři v Kansasu bojují o křeslo guvernéra

Zastávat vysoké politické funkce mohou lidé ve většině zemí až od určitého věku. Jsou ale státy, kde žádné takovéto věkové omezení nemají. Do politiky tam tak mohou teoreticky vstoupit i malé děti. Platí to například pro americký stát Kansas, kde se o úřad guvernéra uchází šest teenagerů.

Topeka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří američtí novináři a komici se jich ptají, jestli to nedělají jen kvůli tomu, aby se zalíbili holkám nebo získali šéfa volební kampaně, který jim koupí pivo. Ale aspoň podle toho, co kandidáti odpovídají, to myslí opravdu vážně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidovat mohou, volit ne. Teenageři v Kansasu bojují o křeslo guvernéra. Podrobnosti má Štěpán Sedláček

„Přál bych si, aby se mladí lidé zapojili do americké politiky, protože degeneruje. Je na mladé generaci, aby ji napravila," uvedl v televizi ABC 16letý Jack Bergeson, který usiluje o demokratickou nominaci na guvernéra státu Kansas.

Sám sebe označuje za antiestablishmentového kandidáta inspirovaného Berniem Sandersem, ten byl vedle Hillary Clintonové v roce 2016 jedním z možných uchazečů o prezidentský post. Bergeson volá například po zvýšení minimální mzdy nebo legalizaci marihuany pro léčebné účely.

Do volebního souboje vyzval i svého kamaráda Tylera Ruzicha. Ten souhlasil, ale jak potvrdil v rozhovoru pro kanál Fox News, chce zkusit štěstí u republikánských voličů. A také doufá, že k politice naláká mladé lidi.

Věkové hranice v Česku

Poslancem se v Česku mohou stát jen lidé starší 21 let. Stejná věková hranice platí také pro vstup do Evropského parlamentu. Kandidátům do Senátu musí být více než 40 let. Stejně tak kandidátům na prezidenta.

A další zájemci z řad středoškoláků na sebe nenechali dlouho čekat. Ironií je, že ani jeden z nezletilých kandidátů nemůže sám volit, protože jim ještě není 18 let. V kandidatuře na kansaského guvernéra jim ale nízký věk nebrání.

Podle amerického rozhlasu NPR už republikáni v kansaské sněmovně usilují o zavedení minimálního věku pro kandidaturu. Pokud ale zákon projde, bude se týkat až dalších voleb.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme