Kanye West zahájil svou prezidentskou kampaň. V projevu mluvil o náboženství, rasismu i potratech

Americký raper Kanye West, který na začátku července oznámil na svém twitteru kandidaturu na amerického prezidenta, zahájil v neděli v Charlestonu v Jižní Karolíně svou volební kampaň. V emotivním vystoupení mluvil o náboženství, vlivu korporátních firem a při debatě o potratech se rozbrečel.

Charleston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký raper Kanye West, který na začátku července oznámil na svém Twitteru kandidaturu na amerického prezidenta, zahájil v neděli v rámci emocionálního vystoupení v Charlestonu v Jižní Karolíně svou volební kampaň. | Foto: Randall Hill | Zdroj: Reuters Connect

Kanye West se v neděli v americkém Charlestonu objevil s číslem „2020“ vyholeným na zadní části hlavy, oblečený byl do ochranné bezpečnostní vesty s nápisem  „security a na shromážděný dav mluvil bez mikrofonu.

Mikrofony navíc nebyly dostupné ani pro diváky, celé vystoupení proto bylo chaotické a West několik stovek účastníků opakovaně žádal o ticho. Nakonec musela být akce předčasně ukončena, protože raper nebyl v křičícím davu bez mikrofonu slyšet.

Velké společnosti, náboženství a rasismus

Ve svém hodinovém bouřlivém projevu West opakovaně mluvil o podmínkách dohody, kterou má se společností Adidas, o své víře v Boha a o rasismu v USA. Pronesl i kontroverzní tvrzení, že „Harriet Tubmanová nikdy neosvobodila otroky, pouze tyto otroky nechala pracovat pro jiné bílé lidi“.

Raper Kanye West chce ještě letos kandidovat na prezidenta USA. Oznámil to na svém Twitteru

Číst článek

Kvůli výroku se na rapera svalila vlna kritiky. Afroameričanka Tubmanová je totiž ve Spojených státech jednou z nejuznávanějších osobností 19. století. Sama unikla otroctví a poté pomáhala dalším černochům v cestě na Sever za svobodou.

Nebyl by žádný Kayne

Westův projev dosáhl emocionálního vrcholu, když raper přiznal, že chtěl po své ženě, aby šla při prvním těhotenství na interrupci a mluvil o svém otci, který chtěl, aby Westova matka také své těhotenství uměle přerušila. „Nebyl by žádný Kanye West, protože můj otec byl příliš zaneprázdněný,“ řekl a rozbrečel se.

Dodal však, že věří, že by interrupce měly zůstat legální. „Potrat by měl být legální, protože hádejte, co? Zákony nejsou vytvořeny Bohem, tak co to zákonnost vlastně je?“ řekl.

West uvedl, že řešení situace nevidí v zákazu interrupcí, ale v maximální finanční podpoře pro všechny nastávající matky. „Každý, kdo má dítě, by mohl dostat milion dolarů,“ uvedl jako příklad.

Otroctví byla volba amerických černochů, prohlásil Kanye West. Snesla se na něj vlna kritiky

Číst článek

Westovy problémy

Lidé po jeho vystoupení na sociálních sítích připomínali, že v posledních letech West plnil stránky novin především svými problémy psychologického rázu. „Myslím si, že na tom je teď psychicky vážně špatně. Ty věci, co říkal, byly opravdu bizarní,“ řekl pro BBC profesor afroamerických studií na University v Marylandu Jason Nichols. Nichols BBC řekl i to, že se obává, že Westovo vystupování směřuje k „manické epizodě“, ačkoliv uznal, že není psycholog.  

Kayne West dříve patřil k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, kterého se svou ženou Kim Kardashianovou navštívil i v Bílém domě. Nedávno však prohlásil, že současného prezidenta už dál nepodporuje.  

To, že by Kayne West prezidentské volby v USA skutečně vyhrál, je ale velmi nepravděpodobné. Zmeškal totiž termíny k zapsání své kandidatury na prezidenta v několika státech, a není jasné, zda bude schopen shromáždit dostatek podpisů požadovaných k získání kvalifikace ve státech ostatních. 

vin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme