Kapitán Limburgu hájí svoji loď

Nedělní výbuch ropného tankeru Limburg u jemenského pobřeží nezpůsobil technický problém. Oznámil to kapitán plavidla. Podle amerických úřadů, které se podílejí na vyšetřování, však vše nasvědčuje výbuchu uvnitř lodi. Do Jemenu, který hypotézu teroristického atentátu odmítá, směřují francouzští experti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící tanker | Foto: ČTK/AP

Jednoznačně vylučuji technickou příčinu nehody, prohlásil kapitán lodi Hubert Ardillon před novináři v Mukalle, středisku jemenské provincie Hadramau. Podle něj nemá loď slabinu a byla velmi dobře udržovaná. Kapitán tvrdil, že sice nemá důkazy potvrzující atentát, ale první ze tří nebo čtyř výbuchů, které silně poškodily plavidlo, prý nastal ve dně lodi. "Nemám o tom nejmenší pochybnost, neboť jsem to viděl na vlastní oči," dodal Ardillon.

Zcela opačný názor ovšem sdílejí američtí poradci v Jemenu. Podle jejich informací exploze nastala uvnitř plavidla. Jeden z amerických diplomatů, který chtěl zůstat v anonymitě, prozradil novinářům, že plechy protrženého lodního bloku jsou vyvráceny ven a ne dovnitř, jak by se dalo předpokládat v případě, že by výbuch způsobil člun naložený výbušninou. Loď má na boku na linii hladiny ponoru asi metr širokou trhlinu.

Výbuch postihl Limburg v neděli u jihojemenského přístavu Aden. Loď se po explozi vzňala. Požár se podařilo uhasit až v pondělí ráno, únik ropy do moře se podařilo z větší části zastavit. Zraněno bylo 12 z 25 členů posádky tvořené Francouzi a Bulhary, jeden námořník je dosud pohřešován.

Zdeněk Müller, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme