Kapitán lodi Costa Concordia dostal od italského soudu 16letý trest

Italský soud dnes poslal na 16 let a jeden měsíc do vězení kapitána Francesca Schettina. Uznal ho vinným za ztroskotání výletní lodi Costa Concordia před třemi lety. Neštěstí si v lednu 2012 vyžádalo 32 mrtvých.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán výletní lodi Costa Concordia Francesco Schettino u soudu

Kapitán výletní lodi Costa Concordia Francesco Schettino u soudu | Zdroj: Reuters

Soud uznal Schettina vinným z odpovědnosti za smrt lidí na palubě a za zkázu plavidla. Kapitán dostal také pětiletý zákaz velet lodi a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud vynesl rozsudek nad kapitánem lodi Costa Concordia. Verdikt přiblížil spolupracovník ČRo v Itálii Josef Kašpar

V Itálii se tak po více než třech letech uzavřel proces, ve kterém byl 54letý Schettino jediným obžalovaným.

„Soud odmítl žádost státního zástupce, aby byl Francesco Schettino okamžitě zatčen,“ poznamenal spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar.

„Jinými slovy, přestože byl Schettino odsouzen, zůstává prozatím na svobodě s tím, že se vší pravděpodobností - jakmile bude znám celý text rozsudku - se jeho advokáti odvolají a věc půjde k apelačnímu soudu.“

Schettiino musí z rozhodnutí soudu zaplatit za každou osobu, která přišla o život, 40 tisíc euro.

V pátek 13. ledna 2012 ve 21:45 narazila asi 300 metrů od ostrova Giglio na útes luxusní loď Costa Concordia, která vyplula týž den v 19 hodin z přístavu Civitavecchia u Říma na sedmidenní výletní plavbu po Středomoří. V boku 290 metrů dlouhé lodi nárazem vznikla asi 70 metrová trhlina. Hodinu po nárazu hlásila pobřežní stráž, že loď uvízla na mělčině, což kapitán nejprve popřel a čtvrt hodiny nato oznámil, že nařídil evakuaci. Na palubě bylo 4229 osob, z toho 3216 turistů z šedesátky zemí - nejvíce (989) Italů a Němců (asi 570). Nehoda si vyžádala 32 obětí. Poslední oběť se podařilo nalézt až začátkem listopadu loňského roku.
Pramen: ČTK

„Měl by také zaplatit za jisté škody ostrovu Giglio a regionu Toskánsko,“ připomněl Josef Kašpar.

Stal jsem se obětním beránkem, tvrdí kapitán

Kapitán dnes před soudem naposledy promluvil a snažil se ho přesvědčit, že na tragédii nenese hlavní vinu.

Prý se stal obětním beránkem, protože se vyšetřovací orgány rozhodly shodit veškerou odpovědnost na něj a "nehleděly přitom na pravdu".

"Je těžké nazývat životem to, co teď musím prožívat já," řekl nakonec kapitán v slzách a dodal, že i on v osudný den 12. ledna 2012 také částečně zemřel.

Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Předseda soudu Giovanni Puliatti oznámil verdikt nad kapitánem lodi Costa Concordia | Foto: Reuters

Podle prokuratury kapitán nepřímo způsobil smrt 32 lidí, kteří nezahynuli kvůli nárazu na útes, ale kvůli "chaosu, prostojům a chybám" při následné evakuaci.

Potápějící se loď navíc opustil mezi prvními, ačkoli jako kapitán měl být tím posledním, kdo z paluby odejde.

Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky náročné operaci odtažen teprve v závěru loňského roku. Nyní se pracuje na sešrotování lodi v loděnicích přístavu v Janově.

Costa Concordia v přístavu Janov | Foto: Robert Mikoláš

ČTK, Veronika Sedláčková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme