Kapitán lodi unesené somálskými piráty je na svobodě

Kapitán americké obchodní lodi Richard Philips je na svobodě. Jeho pětidenní zajetí somálskými piráty na malém záchranném člunu ukončila akce speciálního komanda námořníctva Spojených států amerických. Philips je podle dostupných informací nezraněný. Během krátké přestřelky při záchranné akci zemřeli tři piráti. Čtvrtý utrpěl zranění a padl do rukou Američanů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Maersk Alabama se vrátí unesený kapitán

Na Maersk Alabama se vrátí unesený kapitán | Zdroj: ČTK

Phillipse, který velí nákladní lodi Maersk Alabama, somálští piráti unesli ve středu. Loď se podařilo posádce, složené z dvaceti Američanů udržet. Poté nastalo vícedenní vyjednávání se skupinou kmenových náčelníků na somálské pevnině. Když tyto rozhovory nevedly ke zdárnému konci, tedy propuštění kapitána Philipse, zasáhli specialisté, plující v oblasti na palubě torpédoborec amerického námořnictva USS Bainbridge.

U somálských břehů, v Adenském zálivu, jsou podobné útoky na všechny typy plavidel téměř každodenní záležitostí. Západní spojenci proto nasadili proti pirátům vojenské loďstvo, a to se souhlasem Somálska a Organizace spojených národů.

To, zda je pravděpodobné, že by se lukrativní pirátství na světových oceánech mohlo podařit vymýtit úplně, pro televizní stanici CNN okomentoval bývalý americký námořní kapitán Kirk Lipold: "Je to jako se vším ostatním. Pokud zvýšíte cenu za tuto nelegální činnost, lidé se postupem času najdou jiné věci na práci. Nebudou se věnovat pirátství, pokud nebudou opravdu zoufalí. Oni nezastaví to, co dělají, protože je to morálně správné. Udělají to proto, že cena, kterou musí zaplatit, a to buď v životech, nebo v dopadu na jejich společenství, je donutí říct si, že už není výhodné se touto činností dál zabývat."

Přečtěte si o pirátství:
Somálští piráti chtějí zajatého amerického kapitána přemístit na jinou loď
Izraelskou loď zachránil před somálskými piráty ostnatý drát
Polsko se snaží osvobodit své námořníky unesené somálskými piráty
Čínské válečné loďstvo vyplulo na historickou misi k břehům Somálska
Německo úspěšně zasáhlo proti námořním pirátům
Evropská unie se připojuje k boji s piráty u somálských břehů
Čína potvrdila vyslání vojenských lodí proti somálským pirátům
Do boje za osvobození tankeru uneseného somálskými piráty se pustili teroristé

Adéla Havránková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme