Kapitulace Kandaháru: Taliban už nemá vliv

Afghánské hnutí Taliban ztratilo i svou poslední baštu, duchovní sídlo Kandahár. Většina bojovníků Talibanu i organizace Usámy bin Ládina Al-Kajdá však ale utekla do hor sousedících s Pákistánem. Zmizel i vůdce Talibanu mulla Muhamad Umar i hledaný terorista Usáma bin Ládin. Podle některých informací by se ještě mohl ukrývat v podzemním komplexu Tora Bora, o který se i nadále vedou těžké boje, americké tajné služby však po něm pátrají i v dalších zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci USA u Kandaháru | Foto: ČTK/AP

Protitalibanská aliance už v noci obsadila strategické letiště u Kandaháru. V samotném městě od rána příslušníci hnutí Taliban skládali zbraně do rukou komise ustavené z kmenových starších, islámských učenců a bývalých velitelů mudžahedínů. Podřídili se příkazu svého vůdce mully Muhammada Umara, který prohlásil, že jen tak je možné zabránit krveprolití a totálnímu zničení Kandaháru.

Afghánský premiér Hamíd Karzáí v zápětí oznámil, že tím toto radikální hnutí skončilo a nehraje v zemi už žádnou politickou úlohu. Taliban kapituloval i v provinciích Hilmand a Zabul na jihu země. Krátce předtím sdělila katarská televizní stanice Al-Džazíra, že talibanské síly se vzdaly rovněž ve městě Spin Boldak na pákistánských hranicích.

Po vůdci Talibanu Muhammadu Umarovi se dále pátrá. Ještě ráno šéf prozatímní afghánské vlády Hamíd Karzáí prohlašoval, že mulla Umar a jemu podobní se vzdají, budou zatčeni a stanou před mezinárodním soudem. Odpoledne už byl nucen přiznat, že vůdce Talibanu zmizel z města neznámo kam. Ještě více je znepokojující je fakt, že spolu s ním dokázali z obklíčeného Kandaháru útéct zahraniční žoldáci. Pravděpodobně se budou snažit dostat se na jihovýchod k hranicím Pákistánu a ve vysokých horách je překročit. Severní spojenectví tedy sice obsadilo poslední baštu Talibů v Afghánistánu, ale situaci na jihu země rozhodně nelze označit za bezpečnou a stabilní.

Jednotky Severní Aliance už obsadily větší část podzemního úkrytu Usámy bin Ládina Tora Bora. V této horské oblasti jsou nyní prohledávány všechny jeskyně a podzemní úkryty. Žádné stopy po vůdci Al-Kajdy bin Ládinovi, který se zde měl skrývat, však nalezeny nebyly. Podle některých zdrojů se již může nacházet v sousedním Pákistánu. Vojenská plavidla Spojených států v této souvislosti prohledávají i všechny lodě plující v Arabském moři, kudy by se také bin Ládin mohl snažit utéct.

Poslední vzdorující jednotky Talibanu a organizace Al-Kajdá ustoupily z pevnosti Tora Bora k pákistánské hranici. Horský masiv u města Dželálábád měl být údajně neprodyšně obklíčen jednotkami Severní aliance, které podporovalo ze vzduchu americké letectvo. Přesto se několika tisícům mužů podařilo uniknout a pravděpodobně se pokusí projít do Pákistánu, kde má Al-Kajdá dosud řadu příznivců a finančích zdrojů.

Dva raněné si vyžádala nehoda amerického vojenského vrtulníku v jižním Afghánistánu. Helikoptéra havarovala při přistávacím manévru na letišti, které je pod americkou kontrolou. Stroj začal po přistání ze zatím neznámých důvodů hořet. Jeden muž ze čtyřčlenné posádky utrpěl lehčí zranění. Druhým raněným je voják z letiště, který přiběhl posádce na pomoc. Podle některých zdrojů ostřelovali letiště krátce před havárií stoupenci Talibanu, kteří tak mohli vrtulník zasáhnout. Mluvčí americké armády ale takové vysvětlení odmítl.

V táboře u afghánského Kunduzu zemřelo v posledních čtyřech týdnech 177 lidí. Hladem a zimou trpí v zoufalých podmínkách především staří lidé a děti. Do tábora dnes z tádžického Dušanbe přijel konvoj s 15 tisíci kusy zimního oblečení. Z Tádžikistánu má být také brzy dopraveno sto tun obilí. Zástupce Dětského fondu OSN pro Afghánistán oznámil, že v zemi může tuto zimu zemřít hladem a zimou na 100 tisíc dětí.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme